Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nepál zřejmě omezí výstupy na Everest a další himálajské vrcholy

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: www.wikipedia.org

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Soud tak rozhodl již koncem dubna, rozhodnutí ale zveřejnil až v tomto týdnu. Podle právníka Dipaka Bikrama Mišry padl verdikt v reakci na obavy nepálské veřejnosti o hory a životní prostředí. Přijato bylo také opatření ohledně nakládání s odpadem a ochrany životního prostředí na horách. 

Ve verdiktu stojí, že je třeba respektovat kapacitu hor, takže by se měl stanovit maximální počet povolení k výstupu. Konkrétní čísla ale ve zveřejněném shrnutí nefigurují. Soud také nařídil omezení používání vrtulníků, a to jen na záchranné akce. 

Nepál aktuálně uděluje povolení k výstupu na Mount Everest všem zájemcům, kteří zároveň zaplatí 11 tisíc dolarů (přes 255 tisíc korun). Vloni jej obdrželo 478 osob. AFP připomněla, že před pěti lety kvůli přelidnění pod vrcholem došlo ke kolapsu několika horolezců. 

V Nepálu se nachází osm z deseti nejvyšších vrcholů světa. Místní úřady vydaly pro letošní sezónu povolení celkem 945 horolezcům. Necelá polovina, konkrétně 403 povolení, připadá na Everest. 

Témata:  Mount Everest Nepál

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy