Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vysoký je Mount Everest? Začalo přeměřování

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.wikipedia.org

Členové čínského výzkumného týmu jsou první a možná také poslední skupinou, která letos zdolala Mount Everest. Čína i Nepál přístupové cesty na vrchol totiž uzavřely kvůli šíření koronaviru. Cílem práce výzkumného týmu, který dnes stanul na vrcholu, je přeměřit výšku nejvyšší hory světa. Informovala o tom agentura AP.

Na Mount Everest ležící v Himálaji na hranicích čínské Tibetské autonomní oblasti a Nepálu se lze vydat buď severní nebo jižní cestou. Nejvíce výstupů na Everest se uskuteční v průběhu jarní lezecké sezony v dubnu a květnu, kdy jsou povětrnostní podmínky na hoře nejpříznivější.

V minulém roce na Everest v tomto období vystoupilo rekordních 885 lidí. Přibližně tři čtvrtiny z nich začínaly na nepálské straně, jedna čtvrtina pak svůj výstup zahajovala z Číny. Letos ale Čína i Nepál výstupy zakázaly v obavách, aby se nemoc covid-19 neroznesla mezi členy expedic, kteří zpravidla několik týdnů pobývají v táborech na svazích tohoto horského velikánu.

Čínský výzkumný tým se tak může stát letos jediným, který horu zdolal, napsala agentura AP. Tým z čínského ministerstva přírodních zdrojů provádí vědecký výzkum na Everestu od března. K určení přesné výšky a zmapování zdrojů Číňané používají síť satelitů. K jejich úkolům patří také měření hloubky sněhu, rychlosti větru a sledování počasí. Díky nepřítomnosti horolezců mohli členové týmu rovněž odnést z Everestu a dalších populárních hor v oblasti množství odpadu.

Od roku 1949 Čína přeměřila Mount Everest již šestkrát. V roce 1975 byla zaznamenána výška 8848 metrů, v roce 2005 experti naměřili 8844 metrů, připomněla agentura AP.

Témata:  Mount Everest Čína

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.