Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vysoký je Mount Everest? Začalo přeměřování

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.wikipedia.org

Členové čínského výzkumného týmu jsou první a možná také poslední skupinou, která letos zdolala Mount Everest. Čína i Nepál přístupové cesty na vrchol totiž uzavřely kvůli šíření koronaviru. Cílem práce výzkumného týmu, který dnes stanul na vrcholu, je přeměřit výšku nejvyšší hory světa. Informovala o tom agentura AP.

Na Mount Everest ležící v Himálaji na hranicích čínské Tibetské autonomní oblasti a Nepálu se lze vydat buď severní nebo jižní cestou. Nejvíce výstupů na Everest se uskuteční v průběhu jarní lezecké sezony v dubnu a květnu, kdy jsou povětrnostní podmínky na hoře nejpříznivější.

V minulém roce na Everest v tomto období vystoupilo rekordních 885 lidí. Přibližně tři čtvrtiny z nich začínaly na nepálské straně, jedna čtvrtina pak svůj výstup zahajovala z Číny. Letos ale Čína i Nepál výstupy zakázaly v obavách, aby se nemoc covid-19 neroznesla mezi členy expedic, kteří zpravidla několik týdnů pobývají v táborech na svazích tohoto horského velikánu.

Čínský výzkumný tým se tak může stát letos jediným, který horu zdolal, napsala agentura AP. Tým z čínského ministerstva přírodních zdrojů provádí vědecký výzkum na Everestu od března. K určení přesné výšky a zmapování zdrojů Číňané používají síť satelitů. K jejich úkolům patří také měření hloubky sněhu, rychlosti větru a sledování počasí. Díky nepřítomnosti horolezců mohli členové týmu rovněž odnést z Everestu a dalších populárních hor v oblasti množství odpadu.

Od roku 1949 Čína přeměřila Mount Everest již šestkrát. V roce 1975 byla zaznamenána výška 8848 metrů, v roce 2005 experti naměřili 8844 metrů, připomněla agentura AP.

Témata:  Mount Everest Čína

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 21:46

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy