reklama

Na Mount Everest ležící v Himálaji na hranicích čínské Tibetské autonomní oblasti a Nepálu se lze vydat buď severní nebo jižní cestou. Nejvíce výstupů na Everest se uskuteční v průběhu jarní lezecké sezony v dubnu a květnu, kdy jsou povětrnostní podmínky na hoře nejpříznivější.

V minulém roce na Everest v tomto období vystoupilo rekordních 885 lidí. Přibližně tři čtvrtiny z nich začínaly na nepálské straně, jedna čtvrtina pak svůj výstup zahajovala z Číny. Letos ale Čína i Nepál výstupy zakázaly v obavách, aby se nemoc covid-19 neroznesla mezi členy expedic, kteří zpravidla několik týdnů pobývají v táborech na svazích tohoto horského velikánu.

Čínský výzkumný tým se tak může stát letos jediným, který horu zdolal, napsala agentura AP. Tým z čínského ministerstva přírodních zdrojů provádí vědecký výzkum na Everestu od března. K určení přesné výšky a zmapování zdrojů Číňané používají síť satelitů. K jejich úkolům patří také měření hloubky sněhu, rychlosti větru a sledování počasí. Díky nepřítomnosti horolezců mohli členové týmu rovněž odnést z Everestu a dalších populárních hor v oblasti množství odpadu.

Od roku 1949 Čína přeměřila Mount Everest již šestkrát. V roce 1975 byla zaznamenána výška 8848 metrů, v roce 2005 experti naměřili 8844 metrů, připomněla agentura AP.

reklama