reklama

Na Lampedusu, která leží jen asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, připluly v noci na dnešek čtyři lodě s celkem 67 migranty. Podle italské televize SkyTg24 jsou všichni Tunisané. Převezeni byli do uprchlického zařízení na ostrově, které má kapacitu ani ne sto lidí a je v něm už přes 500 běženců.

Sicílie, pod níž tento ostrov s asi sedmi tisíci obyvatel spadá, podle italské televize organizuje nyní přemístění asi 150 běženců do sicilského přístavu Porto Empedocle. V něm kotví i trajekt Moby Zaza, na nějž italské úřady umisťují kvůli pandemii covidu-19 do karantény běžence, které přivezou humanitární lodě. Po skončení karantény je převáží do uprchlických zařízení v okolních regionech.

Kvůli situaci na Lampeduse dorazila na ostrov v pondělí i ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová, kterou před místní radnicí čekalo několik demonstrantů.

Před týdnem vyzvali lídři jihoitalských regionů Sicílie a Kalábrie vládu, aby situaci s migranty připlouvajícími z Afriky do těchto oblastí urychleně řešila. V prvním pololetí se oproti loňsku počet migrantů, kteří dorazili do Itálie přes Středomoří, více než zdvojnásobil. Letos jich do Itálie od začátku roku připlulo podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 10.000 (včetně nejnovějších lodí na Lampedusu). Loni připlulo do Itálie přes Středomoří 11.471 za celý rok.

reklama