BBC s odkazem na ruské představitele a vojenské blogery informuje o ukrajinských útocích a těžkých bojích v Záporožské oblasti. Ukrajinští vojáci se snaží postoupit na jih od města Orichiv, kde se nepřítel podle vysoce postaveného činitele ukrajinského ministerstva obrany nachází v "aktivní obraně".

Mnozí vojenští experti se podle BBC domnívají, že cílem protiofenzivy je Záporožská oblast. Argumentují snahou Kyjeva získat zpět přístup k Azovskému moři, rozdělit ruské jednotky vedví a eliminovat pozemní spojení s anektovaným poloostrovem Krym.

Institut pro studium války (ISW) už ve čtvrtek napsal, že Ukrajina již od neděle 4. června podniká ofenzivní operace s různými výsledky na třech úsecích fronty. Konkrétně zmiňuje limitovaný, ale přesto zásadní útok na západě Záporožské oblasti v noci ze středy na čtvrtek. Rusové se podle zámořských analytiků ubránili a ve čtvrtek byli zpátky na původních pozicích.

"Ukrajinské útoky na západě Záporožské oblasti neukazují plný rozsah ukrajinských možností během probíhající protiofenzivy," napsal ISW.

Britské ministerstvo obrany ve čtvrtek na twitteru potvrdilo, že těžké boje pokračují v několika sektorech fronty. "Ve většině oblastí drží iniciativu Ukrajina," uvedl Londýn. "Ruským jednotkám je pravděpodobně nadále nařizováno, aby přešli do útoku co nejdříve," dodal.

Rusko obsadilo většinu Záporožské oblasti, včetně největší jaderné elektrárny v Evropy, brzy po začátku invaze do sousední země na konci února loňského roku. Dlouho očekávaná protiofenziva je další fází konfliktu.