Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Ukrajině probíhá nová vlna mobilizace. Ignorování povolávacího rozkazu je vstupenka do vězení

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Na Ukrajině probíhá nová vlna mobilizace a tamní úřady se snaží znepříjemnit život těm, kteří se chtějí odvodu vyhnout. Zásilky s povolávacím rozkazem budou chápány jako převzaté už v moment doručení. Ignorace výzev povede k zařazení osoby do seznamu hledaných. 

Nově se předvolání k odvodu bude brát podobně jako předvolání k soudu – bude bráno jako převzaté už ve chvíli doručení bez toho, aby ho příjemce musel podepisovat. „Platí, že pokud osoba povinná vojenskou službou ignoruje výzvy zaslané jí poštou po 16. červenci, bude se stále považovat za doručenou a její osoba může být zařazena na seznam hledaných osob,“ informovala náměstkyně ukrajinského ministra obrany Kateryna Černogorenková podle agentury Unian.

Tím ale opatření nekončí. „Dále, pokud osoba bude předvolání po určitou dobu ignorovat, bude zařazena na seznam hledaných osob,“ doplnila náměstkyně. „Taková osoba bude moci příslušný stav okamžitě vidět v mobilní aplikaci Reserve+.“

„Skutečně, údaje lidí budou zařazeny na seznam hledaných osob, pokud budou ignorovat pozvánku a pravidla vojenské registrace. Ale takový je zákon, taková je platná legislativa, kterou musíme provádět a zajistit transparentnost takového provádění,“ pokračovala Černogorenková.

Správní pokuty navíc hrozí těm lidem, kteří neaktualizují své údaje, mezi něž patří například adresa trvalého bydliště a doručování kvůli tomu není efektivní. „Bohužel neexistuje jednoznačný nástroj, jak to provést. Protože se vytváří usnesení o správním deliktu, usnesení musí osoba přijmout, musí zaplatit pokutu a tak dále,“ dodala úřednice.

S tím, jak mají evropské země asistovat s navracením ukrajinských bojeschopných mužů domů, si láme hlavu hned několik zemí a komplexní řešení prozatím neexistuje. Podle prohlášení Úřadu vlády ČR pro EuroZprávy.cz evropské ani mezinárodní právo vracení těchto lidí neumožňuje. „Nuceně se za určitých okolnost mohou navracet pouze ty osoby, které dostaly trest vyhoštění nebo u kterých je vykonatelné správní vyhoštění,“ nastínil mluvčí vlády Jakub Tomek.

Odmítl ale, že by měly návraty souvislost s jejich brannou povinností. „Tyto návraty ale nemají žádnou souvislost s brannou povinností Ukrajinců. Vracení těchto lidí evropské ani mezinárodní právo neumožňuje,“ zdůraznil Tomek.

Ukrajinští muži ve věku 18 až 60 let mají už od začátku ruské invaze z února 2022 až na výjimky zakázáno opouštět území Ukrajiny. Tamní vláda podle serveru Kyiv Independent přesto avizovala, že nehodlá navracet zpět může vojenského věku, kteří se nacházejí na území EU.

Některé členské země ale uvádějí, že jsou ochotné pomoct přivést tyto muže zpět domů. Konkrétně se jedná o Polsko, Litvu, Německo a Estonsko. „Nikdo je samozřejmě nesebere a neodveze na Ukrajinu, to se nestane. Ale je možné tyto osoby omezit, pokud jde o sociální dávky, pracovní povolení, doklady – to jsou možnosti, které slyším i z polské strany. Takže počkejme a uvidíme, jakou variantu nabídnou, možná bude vhodná i pro Litvu,“ přiblížil litevský ministr obrany Laurynas Kasciunas.

Témata:  Ukrajina válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

17. října 2024 12:26

Skončí Jana Boušková i Václav Vydra? Prima mluví o únavě a chystá novinku

Nejistý se zdá být osud populárního Prostřena. Nejdřív tu byly spekulace o konci Jany Bouškové, pak se objevily zvěsti o úplném konci pořadu. Po Václavu Vydrovi prolomili mlčení i zástupci televize Prima. Mohou se televizní diváci konečně uklidnit? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy