Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náčelník štábu ruské armády mluvil s americkým i britským protějškem

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov v dnešních telefonátech se svými protějšky z Británie a Spojených států Tonym Radakinem a Markem Milleym zopakoval ruská obvinění vůči Kyjevu, že připravuje útok takzvanou špinavou bombou. Ukrajina i řada západních představitelů toto obvinění odmítla, dnes ho popřel i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Podle informací agentury Reuters byl dnešní rozhovor Gerasimova a šéfa amerického sboru náčelníků Marka Milleyho prvním telefonátem mezi nejvyššími americkými a ruskými generály od května.

Na údajné nebezpečí, že by Ukrajina v konfliktu s Ruskem mohla použít zbraň, která způsobí radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny, upozorňoval své protějšky z USA, Francie, Británie a Turecka v neděli ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil ruské tvrzení za absurdní a za nebezpečnou lež, stejně tak ho podle Reuters odmítli ministři zahraničí Francie, Británie i USA.

Také šéf britské armády Radakin v telefonátu s Gerasimovem dnes ruské obvinění vůči Kyjevu popřel, uvedlo na twitteru britské ministerstvo obrany. "Vojenští lídři se shodli na důležitosti ponechat komunikační kanály mezi Británií a Ruskem otevřené, aby mohli pracovat na snížení nebezpečí špatného vyhodnocení situace a na usnadnění deeskalace," dodalo ale britské ministerstvo.

Šéf NATO Stoltenberg podle Reuters sdělil, že nejnovější "falešná ruská obvinění" probíral s britským ministrem obrany Benem Wallacem. Zároveň vyjádřil obavy, že Rusko by svá obvinění mohlo použít jako záminku k zesílení konfliktu na Ukrajině. "Spojenci NATO (ruské) obvinění odmítají. Rusko ho nesmí využít jako záminku k další eskalaci," citovala ho agentura Reuters.

Ruské tvrzení dnes podle tiskových agentur popřel také nejmenovaný vysoce postavený americký armádní činitel. "Nic nenaznačuje tomu, že by Ukrajinci přijali rozhodnutí použít v bojích jadernou, biologickou nebo chemickou zbraň," sdělil podle AFP novinářům.

Témata:  Ruská armáda Britská armáda U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.