Podle informací agentury Reuters byl dnešní rozhovor Gerasimova a šéfa amerického sboru náčelníků Marka Milleyho prvním telefonátem mezi nejvyššími americkými a ruskými generály od května.

Na údajné nebezpečí, že by Ukrajina v konfliktu s Ruskem mohla použít zbraň, která způsobí radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny, upozorňoval své protějšky z USA, Francie, Británie a Turecka v neděli ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil ruské tvrzení za absurdní a za nebezpečnou lež, stejně tak ho podle Reuters odmítli ministři zahraničí Francie, Británie i USA.

Také šéf britské armády Radakin v telefonátu s Gerasimovem dnes ruské obvinění vůči Kyjevu popřel, uvedlo na twitteru britské ministerstvo obrany. "Vojenští lídři se shodli na důležitosti ponechat komunikační kanály mezi Británií a Ruskem otevřené, aby mohli pracovat na snížení nebezpečí špatného vyhodnocení situace a na usnadnění deeskalace," dodalo ale britské ministerstvo.

Šéf NATO Stoltenberg podle Reuters sdělil, že nejnovější "falešná ruská obvinění" probíral s britským ministrem obrany Benem Wallacem. Zároveň vyjádřil obavy, že Rusko by svá obvinění mohlo použít jako záminku k zesílení konfliktu na Ukrajině. "Spojenci NATO (ruské) obvinění odmítají. Rusko ho nesmí využít jako záminku k další eskalaci," citovala ho agentura Reuters.

Ruské tvrzení dnes podle tiskových agentur popřel také nejmenovaný vysoce postavený americký armádní činitel. "Nic nenaznačuje tomu, že by Ukrajinci přijali rozhodnutí použít v bojích jadernou, biologickou nebo chemickou zbraň," sdělil podle AFP novinářům.