Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náčelník štábu ruské armády mluvil s americkým i britským protějškem

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov v dnešních telefonátech se svými protějšky z Británie a Spojených států Tonym Radakinem a Markem Milleym zopakoval ruská obvinění vůči Kyjevu, že připravuje útok takzvanou špinavou bombou. Ukrajina i řada západních představitelů toto obvinění odmítla, dnes ho popřel i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Podle informací agentury Reuters byl dnešní rozhovor Gerasimova a šéfa amerického sboru náčelníků Marka Milleyho prvním telefonátem mezi nejvyššími americkými a ruskými generály od května.

Na údajné nebezpečí, že by Ukrajina v konfliktu s Ruskem mohla použít zbraň, která způsobí radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny, upozorňoval své protějšky z USA, Francie, Británie a Turecka v neděli ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil ruské tvrzení za absurdní a za nebezpečnou lež, stejně tak ho podle Reuters odmítli ministři zahraničí Francie, Británie i USA.

Také šéf britské armády Radakin v telefonátu s Gerasimovem dnes ruské obvinění vůči Kyjevu popřel, uvedlo na twitteru britské ministerstvo obrany. "Vojenští lídři se shodli na důležitosti ponechat komunikační kanály mezi Británií a Ruskem otevřené, aby mohli pracovat na snížení nebezpečí špatného vyhodnocení situace a na usnadnění deeskalace," dodalo ale britské ministerstvo.

Šéf NATO Stoltenberg podle Reuters sdělil, že nejnovější "falešná ruská obvinění" probíral s britským ministrem obrany Benem Wallacem. Zároveň vyjádřil obavy, že Rusko by svá obvinění mohlo použít jako záminku k zesílení konfliktu na Ukrajině. "Spojenci NATO (ruské) obvinění odmítají. Rusko ho nesmí využít jako záminku k další eskalaci," citovala ho agentura Reuters.

Ruské tvrzení dnes podle tiskových agentur popřel také nejmenovaný vysoce postavený americký armádní činitel. "Nic nenaznačuje tomu, že by Ukrajinci přijali rozhodnutí použít v bojích jadernou, biologickou nebo chemickou zbraň," sdělil podle AFP novinářům.

Témata:  Ruská armáda Britská armáda U.S. ARMY

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy