Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Napětí kolem Donbasu opět narůstá. Putin je krajně znepokojen

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin naléhal na ukrajinské vedení, aby přistoupilo na přímé rozhovory s proruskými separatisty ve východoukrajinském Donbasu v zájmu vyřešení konfliktu, jakož i na zakotvení autonomie Donbasu v ukrajinské ústavě. Na dnešní tiskové konferenci v Moskvě také odmítl myšlenku přehodnocení mírových dohod z Minsku, jak se o tom zmínil jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj. Problém podle něj nelze vyřešit zbraněmi.

Boje mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a Ruskem podporovanými separatisty si od jara 2014 vyžádaly na 13.000 mrtvých; Moskva přímé zapojení do konfliktu stále popírá.

Vladimir Putin tento měsíc v Paříži poprvé jednal o řešení konfliktu se Zelenským, a to za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Dnes nevyloučil následnou schůzku v tomto složení, pravděpodobně v dubnu - pokud bude mezitím v Donbasu dosaženo změn k lepšímu.

"Je potřebný přímý dialog (mezi Kyjevem a vedením povstaleckých republik v Donbasu), který chybí," zdůraznil. "Hlavní problém tkví v tom, že chybí přání vyřešit tento problém v dialogu s lidmi," prohlásil. "Sotva se ale problém podaří vyřešit silovým způsobem," dodal.

Putin opět popřel přítomnost ruských vojsk v Donbasu. "Nejsou tam cizí vojska, tam je místní milice, síly sebeobrany, které jsou složeny z místních obyvatel," prohlásil. Naznačil, že tanky a další těžké zbraně pocházejí od "sympatizující země", ale tak se děje i v jiných lokálních konfliktech a je to "jejich technika" (separatistů).

Upozornil také, že zvláštní postavení Donbasu má být zakotveno v ukrajinské ústavě, a ne v podobě zákona, který se pravidelně o rok prodlužuje. "Bez toho se nepohneme," dodal.

"Velmi mě znepokojilo prohlášení prezidenta Zelenského ohledně přehodnocení minských dohod. Pak celá situace může uvíznout ve slepé uličce," varoval Putin.

Za známky k lepšímu nicméně označil zahájené odpoutání vojsk znepřátelených stran z klíčových míst, ale chybu vidí v tom, že se tak neděje po celé frontové linii. Snížil se také počet přestřelek, ale nadále k nim dochází. "Jsou tu klady i znepokojivé věci, ale celkově má smysl pokračovat," usoudil.

Putin na dotaz ukrajinského novináře také ujistil, že Moskva se snaží dospět s Kyjevem k nové dohodě o tranzitu a dodávkách ruského zemního plynu, a to v podobě, která by byla přijatelná i pro Ukrajinu. "Zachováme tranzit přes Ukrajinu. Otázka zní, v jakém objemu a na jaké období. Je to výhodná trasa, i když delší a dražší než přes Balt," poznamenal se zřetelem na podmořský plynovod Nord Stream, který přivádí ruský plyn do Německa po dně Baltského moře. "Věřím, že se domluvíme. Jsme na cestě k této dohodě," dodal.

Stávající dohoda o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy vyprší na konci roku.

Témata:  Vladimír Putin Rusko Ukrajinská krize Volodymyr Zelenskyj Ukrajina

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy