Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Napětí mezi velmocemi. USA důrazně varují Čínu kvůli "námořnímu impériu"

Čínská armáda, ilustrační foto
Čínská armáda, ilustrační foto
Foto: China Military

Spojené státy ode dneška považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své "námořní impérium" a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi.

"Říkáme to jasně, nároky Pekingu na zdroje v pobřežních vodách většiny Jihočínského moře jsou zcela nelegální, stejně jako jeho kampaň zastrašování ve snaze získat kontrolu," citovala z Pompeova prohlášení agentura AFP. Čína podle něj nemá "žádnou právní oporu" k tomu, aby v regionu prosazovala svůj přístup a nárokovala si zdroje u břehů zemí jihovýchodní Asie.

Raising stakes, US brands China claims in South China Sea illegalhttps://t.co/eVwdCCN3kL@AFPgraphics pic.twitter.com/FmxrSec3hj

— AFP news agency (@AFP) July 14, 2020

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a jehož mělčiny jsou považovány za potenciální zdroj ropy a zemního plynu. Další okolní země jako Filipíny, Indonésie a Vietnam ale čínský přístup k vodám okolo sporných Paracelských či Spratlyových ostrovů neuznávají.

AP vysvětluje, že americké oznámení se netýká "teritoriálních" sporů o ostrovy, ale pouze "námořních" nároků Pekingu. Dosud USA trvaly na tom, že námořní spory mezi Čínou a jejími menšími sousedy by se měly řešit mírovou cestou skrze mechanismy podporované OSN, nyní nicméně dávají najevo, že stojí na straně Filipín a dalších.

"Svět nedovolí Pekingu, aby přistupoval k Jihočínskému moři jako ke svému námořnímu impériu," prohlásil Pompeo. "Amerika stojí po boku svých spojenců a partnerů v jihovýchodní Asii a brání jejich svrchované právo na příbřežní zdroje, v souladu s jejich právy a povinnostmi plynoucími z mezinárodního práva," pokračoval.

The PRC has no legal grounds to impose its will on the region and claim resources off the coasts of Southeast Asian states.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) July 13, 2020

Podle Washingtonu existují "jasné případy", kde si Čína přisvojuje "oblasti, na které si žádná země nemůže zákonným způsobem činit nárok". Americká diplomacie v nových materiálech vyjmenovala řadu konkrétních oblastí v blízkosti Indonésie, Malajsie či Vietnamu a odmítla tak prakticky veškeré námořní nároky Pekingu za hranicemi jeho mezinárodně uznávaných vod.

Samotné Spojené státy si v Jihočínském moři žádné sektory nenárokují a praktické dopady dnešního kroku nebyly ihned příliš jasné. "Téměř jistě ale bude mít bezprostřednější důsledky, tedy že ještě více rozhněvá Číňany, kteří už předtím podnikali odvetná opatření za americké sankce a jiné tresty v souvislosti s jinými tématy," spekuluje AP.

"Posílení politiky" kolem nároků v Jihočínském moři USA oznámily v čase zhoršených vztahů s Pekingem a diplomatických roztržek na různých frontách. Krok zároveň lze vnímat v kontextu kampaně před listopadovými prezidentskými volbami, neboť šéf Bílého domu Donald Trump se v posledních týdnech snaží svého soupeře Joea Bidena vykreslovat jako politika, který je k Číně příliš shovívavý.

Témata:  Mike Pompeo Jihočínské moře USA Čína

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy