reklama

Pchjongjang vyvíjí už delší dobu tlak na Soul ve snaze docílit zastavení kritické kampaně namířené na Kim Čong-una vedené s pomocí letáků posílaných přes hranici.

"Mám pocit, že je nejvyšší čas opravdu se rozejít s jihokorejskými úřady. V brzké době přikročíme k další akci," stojí v prohlášení Kim Jo-čong. Uvedla to agentura Kjódó.

Podle severokorejských státní médií se tento krok bude týkat styčného úřadu v pohraničním Kesongu.

"Z moci, kterou mi přidělil nejvyšší vůdce, naše strana a stát, jsem vydala pokyn ministerstvu odpovídajícímu za záležitosti našeho nepřítele, aby přikročil k další akci," stojí v prohlášení. Kim v něm styčný úřad označuje za zbytečný a ohlašuje, že zakrátko zanikne.

Kim Jo-čong už dříve pohrozila zrušením vojenského paktu s Jihokorejci a uzavřením Kesongu i tamního styčného úřadu, pokud Soul nezabrání aktivistům posílat z Jižní Koreje na sever pomocí balónů letáky kritizující severokorejský režim. Tento týden severokorejská tisková agentura KCNA oznámila, že KLDR se rozhodla přerušit všechny komunikační linky s jihokorejskými úřady. Jižní Korea potvrdila, že KLDR od úterka neodpovídá na telefonáty.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení ve čtvrtek oznámilo, že pověřilo policii vyšetřit dvě organizace odpovědné za posílání letáků. Podle tohoto úřadu skupiny, jež vedou severokorejští uprchlíci, svou činností porušují vnitrokorejskou dohodu o spolupráci. Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in v roce 2018 podepsali deklaraci, v níž se země zavazují ke zřízení styčného úřadu a ukončení nepřátelských aktů.

reklama