reklama

Tusk byl předsedou polské vlády v letech 2003 až 2014. Poté do roku 2019 vykonával funkci předsedy Evropské rady. Nedávno se opět postavil do čela Občanské platformy.

PiS v Polsku zavádí "ruský úděl ... řád, který se velmi podobá tomu, co Putin realizuje v Rusku", prohlásil Tusk v severopolském přístavním městě Gdaňsku, kde se v osmdesátých letech zrodilo protikomunistické hnutí Solidarita. Podle polské tiskové agentury PAP šlo z Tuskovy strany o slovní hříčku s narážkou na to, že polská vláda pojmenovala svůj nový rozsáhlý postpandemický reformní balíček "Polský nový úděl".

Nový úděl (New Deal) je název souboru opatření a ekonomických a sociálních reforem zavedených v letech 1933–1937 za vlády amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. Jejich cílem bylo podpořit, ozdravit a zreformovat státní ekonomiku USA během velké hospodářské krize.

"O čem je tento ruský úděl, tento ruský řád? Jde o to změnit demokracii ve fasádu demokracie a pošlapat svobodu slova," prohlásil expremiér. "Jde o zničení opozice..., aby mocenský aparát a instituce od soudů přes policii až po veřejné úřady sloužily vládě k tomu, aby měla kontrolu nad lidmi," dodal.

Důvodem podle Tuska je, že PiS má "východní, ruské názory na politiku a na vztah mezi vládou a občany".

Staronový předseda PO také obvinil vůdce PiS Jaroslawa Kaczyńského ze spolupráce s "nejbližšími Putinovými spojenci v Evropě". Poukázal přitom na nedávnou dohodu podepsanou PiS s řadou dalších pravicových stran po celé Evropě, z nichž některé vyjádřily obdiv k Putinovi a jeho metodám.

reklama