Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nástupkyní Kima bude jeho dcera, domnívá se jižní soused KLDR

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Severokorejská zpravodajská služba považuje za pravděpodobné, že nástupnicí současného severokorejského vůdce Kim Čong-una se stane jeho desetiletá dcera Kim Džu-ä, uvedla televize ABC s odvoláním na jihokorejskou Národní zpravodajskou službu (NIS).

Kimova dcera se poprvé objevila na veřejnosti v listopadu 2022, kdy společně s otcem sledovala úspěšný start severokorejské balistické rakety Hwasong-17. Od té doby se účastnila několika klíčových událostí a severokorejská média ji označila za otcovo nejmilovanější dítě.

Podle NIS bylo tvrzení o možném nástupnictví Kim Džu-ä podpořeno podrobnou analýzou jejích veřejných aktivit. Nicméně NIS zdůraznila, že stále uvažuje i o jiných možných nástupcích, vzhledem k tomu, že Kim Čong-un je relativně mladý, nemá zdravotní potíže a má ještě minimálně jedno další dítě. Kim Čong-un oslaví své 40. narozeniny v pondělí.

Severní Korea zatím nekomentovala spekulace ohledně nástupnictví. NIS původně považovala za předčasné označovat Kim Džu-ä za možnou nástupnici vzhledem k tradičnímu ovlivnění severokorejského mocenského žebříčku, který preferuje mužské postavení.

Od založení Severní Koreje v roce 1945 byli jedinými vládci muži z dynastie Kimovců. Kim Čong-un převzal moc v roce 2011 po svém otci Kim Čong-ilovi, který ji zase převzal po smrti svého otce Kim Ir-sena v roce 1994.

Podle NIS má Kim Džu-ä staršího bratra a jednoho mladšího sourozence, jehož pohlaví zatím není známo.

Témata:  Kim Čong-un Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2026 18:36

Klempíř neví, o čem mluví. Nechce StarDance ve veřejnoprávní televizi, právě ta ji přitom vymyslela

Rozhodnutí ministra kultury Oty Klempíře zrušit koncesionářské poplatky vyvolalo vlnu kritiky i otázek, zda je taková změna financování veřejnoprávních médií skutečně ku prospěchu věci. Vyslovil se také proti vysílání populární soutěže StarDance, která podle něj do veřejnoprávní televize nepatří. Tím však projevil zásadní kulturní neznalost, neboť právě britská veřejnoprávní stanice s touto soutěží poprvé přišla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Péter Magyar (TISZA)

Magyar porazil Orbána ještě více, než se předpokládalo

Maďarské parlamentní volby, v nichž došlo k sesazení dlouholetého premiéra Viktora Orbána, se sice konaly již minulý víkend, ale výsledky se měnily ještě v uplynulých hodinách. Vítězná Tisza příštího předsedy vlády Pétera Magyara získala další mandáty. Aktuálně má jistých 141 křesel.