Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO podle Stoltenberga neplánuje vyslání vojáků na Ukrajinu

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Severoatlantická aliance neplánuje vyslat své vojáky na Ukrajinu a není stranou tamního konfliktu, Kyjev však podporuje v jeho právu na sebeobranu. Ve čtvrtek to uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Nemáme v plánu umístit vojáky NATO na Ukrajinu, nebyly přijaty žádné žádosti v této věci," informoval Stoltenberg novináře po dvoudenním jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO.

"Ukrajina požádala o výzbroj, munici a zbraně, a my tuto podporu poskytujeme. To nás v NATO nečiní stranou konfliktu; spíše podporujeme Ukrajinu v prosazování jejího práva na sebeobranu," zdůraznil.

Na tiskové konferenci také Stoltenberg uvedl, že spojenci z NATO se shodli na "prozkoumání svých zásob" s cílem zjistit, zda by mohli poskytnout Ukrajině další systémy protivzdušné obrany, informovala agentura AFP.

Ministři se sešli v Bruselu k oslavám 75. výročí založení NATO. Ještě ve středu souhlasili s prací na návrhu Stoltenberga na vytvoření fondu, který by v příštích pěti letech poskytl Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 100 miliard dolarů. Generální tajemník rovněž prosazuje přímější účast NATO v koordinaci dodávek vojenského vybavení do Kyjeva.

Definitivní rozhodnutí o tomto plánu má padnout na červencovém summitu aliance ve Washingtonu. Avšak do té doby musí spojenci vyřešit mnoho otázek ohledně financování a míry své ochoty jít vpřed, uvedla AFP.

Stoltenberg dále sdělil, že NATO v reakci na globální hrozby ze strany zemí jako Čína a Severní Korea usiluje o budování spolupráce s partnery v indo-tichomořském regionu.

Ministři aliance se sešli se zástupci Austrálie, Japonska, Nového Zélandu a Jižní Koreje k diskusi o tom, jak společně posílit obranu proti hybridním hrozbám a kybernetickým útokům. Diskutovalo se i o spolupráci v oblasti zbrojařského průmyslu.

"Naše bezpečnost je propojená. To, co se děje v Tichomoří, má význam i pro Evropu, a naopak, to, co se děje v Evropě, má význam i pro Pacifik," citovala agentura DPA Stoltenberga. Politici z indo-tichomořského regionu rovněž upozornili, že situace na Ukrajině by se mohla později opakovat i v Jihočínském moři.

Témata:  NATO Jens Stoltenberg válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.