Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO vnímá hrozbu z Ruska nebo Číny. Mohlo by uvést další jaderné zbraně do pohotovosti

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Členské země Severoatlantické aliance jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. V rozhovoru to přiznal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

"Nebudu zacházet do operačních podrobností o tom, kolik jaderných hlavic by mělo být v provozu a které by měly být uskladněné, ale tyto otázky musíme konzultovat. A přesně to děláme," řekl Stoltenberg v rozhovoru pro britský deník Telegraph. Tajemník vnímá transparentní komunikaci v této věci jako přímý vzkaz o tom, že NATO jako aliance disponuje jadernými zbraněmi a má je za odstrašující prostředek. 

Šéf NATO zdůraznil, že cílem bloku je svět bez jaderných zbraní. "Ale pokud budou existovat, zůstaneme jadernou aliancí, protože svět, ve kterém Rusko, Čína a Severní Korea mají jaderné zbraně a NATO ne, je nebezpečnější," 

Stoltenberg upozornil, že NATO může čelit dvojnásobné hrozbě, které předtím nikdy nečelilo, jelikož jaderné zbraně má kromě Ruska i Čína. "Samozřejmě, že to má svoje důsledky," zmínil. Západ také vyzval k pokračování pomoci Ukrajině, která už přes dva roky čelí plnohodnotné ruské invazi. 

Rusko v současnosti pokračuje ve vojenském cvičení se zaměřením na využití taktických jaderných zbraní, a to i za účasti Běloruska v rámci druhé fáze manévrů. 

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko už před více než rokem ohlásili přesun taktických jaderných zbraní do Běloruska. Moskva pak v květnu uvedla, že chystané cvičení má "zchladit horké hlavy v hlavních městech na Západě". 

Témata:  NATO Jens Stoltenberg jaderné zbraně

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy