Členské země Severoatlantické aliance jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. V rozhovoru to přiznal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
"Nebudu zacházet do operačních podrobností o tom, kolik jaderných hlavic by mělo být v provozu a které by měly být uskladněné, ale tyto otázky musíme konzultovat. A přesně to děláme," řekl Stoltenberg v rozhovoru pro britský deník Telegraph. Tajemník vnímá transparentní komunikaci v této věci jako přímý vzkaz o tom, že NATO jako aliance disponuje jadernými zbraněmi a má je za odstrašující prostředek.
Šéf NATO zdůraznil, že cílem bloku je svět bez jaderných zbraní. "Ale pokud budou existovat, zůstaneme jadernou aliancí, protože svět, ve kterém Rusko, Čína a Severní Korea mají jaderné zbraně a NATO ne, je nebezpečnější,"
Stoltenberg upozornil, že NATO může čelit dvojnásobné hrozbě, které předtím nikdy nečelilo, jelikož jaderné zbraně má kromě Ruska i Čína. "Samozřejmě, že to má svoje důsledky," zmínil. Západ také vyzval k pokračování pomoci Ukrajině, která už přes dva roky čelí plnohodnotné ruské invazi.
Rusko v současnosti pokračuje ve vojenském cvičení se zaměřením na využití taktických jaderných zbraní, a to i za účasti Běloruska v rámci druhé fáze manévrů.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko už před více než rokem ohlásili přesun taktických jaderných zbraní do Běloruska. Moskva pak v květnu uvedla, že chystané cvičení má "zchladit horké hlavy v hlavních městech na Západě".
Témata: NATO, Jens Stoltenberg, jaderné zbraně
Související
11. listopadu 2024 16:47
7. listopadu 2024 10:28
19. října 2024 7:58
14. října 2024 21:54
14. října 2024 10:12
11. října 2024 13:10