Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nechvalně známý dezinformátor má utrum, Facebook mu smazal účet

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Facebook odstranil profil vlivného australského kuchaře Peta Evanse poté, co celebrita opakovaně zveřejňovala dezinformační příspěvky o koronaviru. Dnes o tom informoval zpravodajský portál BBC.

Evans, který měl na sociální síti přibližně 1,5 milionu sledujících, šířil konspirační teorie o covidu-19 a vakcínách. Facebook již dříve odstraňoval jednotlivé jeho příspěvky, které vyhodnotil jako dezinformační, nyní ale stáhl celý šéfkuchařův účet. Evans se svými fanoušky sdílel teorie popírané odborníky týkající se například závažnosti viru, nošení roušek a vakcín, píše BBC.

Facebook uvedl, že Evansův účet stáhl kvůli "opakovaným porušením podmínek" internetové platformy. "Nikomu nedovolujeme sdílet dezinformace o covidu-19, které by mohly bezprostředně způsobit fyzickou újmu, nebo (teorie) o vakcíně proti covidu-19, které jsou vyvráceny zdravotními experty," sdělil mluvčí sociální síť.

Evansův instagramový účet ale zůstal aktivní, i když tato sociální síť je vlastněná Facebookem. Šéfkuchař na tento svůj stále aktivní účet napsal, že "je mu potěšením být katalyzátorem diskuzí o tak důležitém tématu, jako je svoboda projevu". Mnoho z jeho fanoušků vyjádřilo ohledně rozhodnutí Facebooku nespokojenost.

Kuchař, který si říká také Paleo Pete, se proslavil jako porotce v australském kulinářském pořadu My Kitchen Rules (Pravidla mé kuchyně). Ještě před nástupem koronaviru Evanse australské zdravotnické organizace kritizovaly za to, že propaguje pseudovědecké názory týkající se diet a léčby rakoviny. V roce 2017 ho také Australská lékařská asociace (AMA) obvinila z ohrožování životů, protože podle ní zveřejňoval nevědecké zdravotní rady týkající se například toxinů v opalovacím krému či ubývání vápníku v těle.

Témata:  fake news a dezinformace Facebook koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.