reklama

Do oblasti byly nasazeny letecké a námořní záchranné síly. Tento týden je to už třetí ztroskotání lodi s migranty v řeckých vodách.

Řecká polooficiální agentura Athens News Agency uvedla, že z vody byla vytažena těla 12 mužů, tří žen a jednoho nemluvněte. Na lodi, která podle řecké pobřežní stráže směřovala z Turecka do Itálie, bylo údajně kolem 80 lidí a 63 se jich podařilo zachránit. Okolnosti, za kterých se plavidlo převrhlo, nejsou jasné.

Řecko leží na jedné z hlavních migračních tras do Evropské unie pro lidi prchající před konflikty a chudobou v Asii, na Blízkém východě a v Africe. Většina z migrantů se pokouší přeplout na člunech z tureckého pobřeží na nedaleké řecké ostrovy ve východní části Egejského moře. Nápor na řecké hranice se však snížil, když EU v roce 2016 uzavřela dohodu s Ankarou, která se zavázala, že bude migrantům bránit v cestách do Řecka.

Řecké úřady v pátek uvedly, že našly 11 těl v místě ztroskotání další lodi s migranty. Ta se ve čtvrtek potopila u neobydleného ostrůvku na jihu Řecka. Devadesát lidí se povedlo zachránit. Podle prvních informací pobřežní stráže mířili i tito migranti do Itálie.

V noci z úterý na středu se u ostrova Folegandros potopila loď, o níž se předpokládá, že vezla až 50 migrantů. Desítky se jich stále pohřešují.