Zelené louky, žlutá pole a klidné vesnice – tak vypadá krajina v úzkém pásu mezi Litvou a Polskem, kde žije zhruba 150 tisíc lidí. Suwalský koridor je však také místem, které experti považují za potenciální bod ruského útoku proti NATO.
Na místě byl i reportér deníku Bild, který popsal přísně střeženou hranici mezi svobodným Západem a Ruskou federací. Na pomezí Litvy a ruské Kaliningradské oblasti je roztažen ostnatý drát, za ním varovná cedule: „Zákaz vstupu! Státní hranice Ruské federace!“
Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německé armády, označil Suwalský koridor za „strategické hrdlo východního křídla“. Jeho obrana je podle něj zásadní pro bezpečnost celého Pobaltí.
Pokud by došlo k útoku, Vladimir Putin by mohl udeřit z obou stran – z Běloruska i Kaliningradu. Dělostřelecké jednotky s dostřelem 30 kilometrů by mohly ovládnout celý koridor, čímž by došlo k odříznutí Litvy, Lotyšska a Estonska od zbytku NATO. Pro alianci by šlo o noční můru.
V místním obchodě jsme se setkali s prodavačkou Neringou (22), která říká: „Strach nemám, ale očekávám, že Putin přijde.“ Podle ní místní obyvatelé s hrozbou ruské agrese žijí už od dětství. „Němci nám dávají pocit bezpečí. Jsme rádi, že tu jsou,“ dodává.
S tímto vědomím navštívil německý kancléř Friedrich Merz (CDU) jednotky v Litvě a varoval, že ruské ambice se neomezují jen na Ukrajinu. Armáda NATO mezitím trénuje obranu – americké výsadkové jednotky seskakují z letounů nad litevským územím, německé vrtulníky přepravují terénní vozy, tanky brázdí krajinu.
Nedaleko města Panevėžys stojí německý pilot bojového vrtulníku „G-LOC“ připraven zasáhnout jako první. „Vím, že můžu zemřít, ale chráním svou vlast – a ta začíná tady,“ říká odhodlaně.
V případě útoku bude právě jeho stroj Tiger – považovaný za nejobratnější bitevní vrtulník na světě – prvním, kdo odpoví palbou. „Jsme hasiči NATO. Přijedeme okamžitě a bez varování,“ říká G-LOC.
Vojáci Bundeswehru mezitím cvičí s tanky Puma, mezi nimi i hlavní rotmistr Felix (27): „Když bude nejhůř, budeme bránit Litvu. Aby lidé mohli žít v bezpečí.“
Aby k tomu nedošlo, Litva plánuje zaminovat hranice s Běloruskem a Kaliningradem. I Polsko, Estonsko a Lotyšsko uvažují o odchodu z Ottawské úmluvy, která zakazuje protipěchotní miny. Místo drátů se má vsadit na účinnější obranu: protitankové miny za 900 milionů dolarů.
Čas tlačí. V září má Rusko provést rozsáhlé vojenské cvičení „Západ 25“ právě u běloruské hranice – podobně jako v roce 2021, těsně před invazí na Ukrajinu. Tehdejší operace se jmenovala „Západ 21“. Význam Suwalského koridoru tak zůstává klíčový – pro bezpečnost NATO i celé Evropy.
Témata: Rusko, Ruská armáda, NATO
Související
17. května 2025 16:19
16. května 2025 18:33
14. května 2025 18:30
10. května 2025 19:47