reklama

To, že se Benedikt stal vůbec nejstarším papežem v historii katolické církve, potvrdil jeho osobní sekretář Georg Gänswein. Bavorský rozhlas předtím o rekordu opatrně informoval tak, že Benedikt je "nejstarším člověkem, který byl papežem".

Právě kvůli skutečnosti, že německý kardinál Joseph Ratzinger z čela církve před sedmi lety dobrovolně odešel, se podle odborníků nedá věk emeritního papeže a papeže Lva XIII. vůbec srovnávat.

Podle DPA navíc historické prameny často neuvádějí přesný věk papežů ze středověku. Například papež Celestýn III., který církev vedl ve 12. století, se možná dožil ještě vyššího věku než Benedikt, ale nelze to jednoznačně prokázat.

Německý tisk v srpnu informoval, že Benedikt XVI. je těžce nemocný a má bolestivou infekci obličeje, lidově známou jako růže. Podlomené zdraví má ovšem dlouhodobě a byl to také jeden z důvodů, proč jako první papež za bezmála 600 let rezignoval na vedení církve. Po svém odchodu žije Benedikt v ústraní ve Vatikánu. Hlavou katolické církve se stal v roce 2005 a ve funkci ho nahradil současný papež František.

reklama