Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel dnes dopoledne ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V roce 2013 se stal prvním papežem za zhruba 600 let, který na svou funkci rezignoval.

"Jako 'německý' papež byl Benedikt XVI. pro mnohé, a to nejen v této zemi, mimořádným církevním představitelem. Svět přichází o formativní osobnost katolické církve, argumentační osobnost a chytrého teologa. V myšlenkách jsem s papežem Františkem, napsal Scholz na twitteru.

Italská premiérka Giorgia Meloniová označila Benedikta za "velikána víry a rozumu" a "velkého muže, na kterého dějiny nezapomenou". Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Benedikt usiloval "duchem i inteligencí o více bratrský svět".

Pro britského premiéra Rishiho Sunaka byl Benedikt "velkým teologem", jehož návštěva Spojeného království v roce 2010 představovala historický okamžik pro katolíky i nekatolíky v zemi.

Za "silný signál" označila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová Benediktovo odstoupení z papežské funkce před bezmála deseti lety. "Sám sebe vnímal především jako služebníka Boha a jeho církve. Když mu ubyly fyzické síly, sloužil dále silou svých modliteb," napsala.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v kondolenčním příspěvku zopakovala známý Benediktův citát: "Lidská osoba nachází svou dokonalost v hledání a milování toho, co je pravdivé a dobré".

Moskevský patriarcha Kirill v prohlášení uvedl, že Benedikt přispěl v době svého pontifikátu k výraznému sblížení katolické a pravoslavné církve. Vyzdvihl také jeho "obranu tradičních hodnot v sekularizovaném světě".