reklama

"Českou republiku tam budu zastupovat já," uvedl Fiala. Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. bude ve čtvrtek sloužit na Svatopetrském náměstí současný papež František. Podle agentury APA počítá Řím s účastí až 70.000 věřících. Pohřbu se budou účastnit králové, šlechtici, prezidenti i řada duchovních.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel poslední den minulého roku ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V roce 2013 se stal prvním papežem za zhruba 600 let, který na svou funkci rezignoval. Smrt emeritního papeže reflektovala kromě věřících i řada světových státníků včetně amerického prezidenta Joea Bidena. Zesnulého vyzdvihli jako velkého teologa nebo obránce "tradičních hodnot".

Fiala dříve uvedl, že si papeže Benedikta XVI. velmi vážil. "Mám rád jeho teologická a filozofická díla, patřil k předním intelektuálním osobnostem naší doby. Jeho velikost ukazuje i jeho rozhodnutí odejít z papežského stolce," řekl předseda vlády. Dodal, že je vděčný za možnost se s ním setkat.