reklama

O krátkodobém obnovení stálých kontrol na hranicích se sousedními zeměmi se zmínila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová z SPD v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag. Na její slova upozornil Zeit.

Členka kabinetu kancléře Olafa Scholze to považuje za jednu z možností v boji proti pašerákům lidí. Německá média připomněla, že Faeserová doposud obnovení hraničních kontrol odmítala.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) došlo s ohledem na zhoršující se situaci na balkánské migrační trase k dohodě na intenzivní spolupráci v boji proti převaděčům.

"Policejní tým připravuje konkrétní opatření, další jednání se uskuteční v příštím týdnu. Všechny další kroky včetně případných kontrol na vybraných přechodech koordinujeme s německou stranou. O dalším postupu samozřejmě budeme včas informovat. Podobná vzájemná spolupráce již nějakou dobu funguje na česko-slovenské hranici," napsal Rakušan na síti X.

Česko je tranzitní zemí, kterou využívají pašeráci uprchlíků. Svědčí o tom čtvrteční případ, o němž informovala jihomoravská policie na sociální síti X. Strážci zákona včera před 21. hodinou zastavili při namátkové kontrole poblíž Hodonína bílou dodávku, přičemž v útrobách se tísnilo 33 syrských migrantů včetně 10 dětí.

Převaděč byl na místě zadržen a je podezřelý z organizování a umožnění nedovoleného překročení hranice.