"Musíme být opatrní, abychom se nestali oběťmi cílených dezinformací, proto je důležité pečlivě sledovat, co se děje na místě," řekla Baerbocková. Uvedla, že dezinformace se šíří především z takzvaných lidových republik, které na východě Ukrajiny jednostranně vyhlásili proruští separatisté. Povstalci v pátek nařídili evakuaci civilistů do Ruska, protože tvrdí, že jsou přímo ohroženi ukrajinským agresivním přístupem.

"Rusko má kolem hranic s Ukrajinou více než 140.000 vojáků a nyní předstírají, že je Ukrajinci ohrožují," řekla Baerbocková o evakuacích. "Ukrajina nezavdala jediný důvod k evakuacím," dodala.

Situace je podle Baerbockové mimořádně nebezpečná, proto je nutné předejít riziku války kvůli dezinformacím. "Pozorovatelé, kteří jsou na místě, musí být ušima a očima mezinárodního společenství. Pozorovatelé jsou nyní důležitější než kdy jindy. Musíme se řídit fakty. Nesmíme být naivní a nesmíme se nechat ošálit," dodala.

Před dezinformacemi a provokacemi dnes varovala i ukrajinská armáda. Tvrdí, že do Doněcku dorazili žoldnéři, kteří mají spolu s ruskými zvláštními jednotkami v regionu vyvolat provokace.

Baerbocková rovněž řekla, že Západ je připraven vyvodit pro Rusko v případě invaze vážné následky v podobě politických a ekonomických sankcí. Za červenou linii označila porušení ukrajinské suverenity.

Německo vyzvalo Rusko, aby upustilo od útoku na Ukrajinu

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková po jednání s šéfy diplomacií zemí skupiny G7 vyzvala Rusko, aby upustilo od útoku na Ukrajinu a usedlo k jednacímu stolu. Ministři zahraničí skupiny velkých světových ekonomik G7, kam vedle Německa patří Francie, Británie Itálie, Japonsko, Kanada a Spojené státy, se dnes sešli na okraj Mnichovské bezpečnostní konference.

"Neudělejte fatální chybu, stáhněte své vojáky, předejděte škodám na Ukrajině a v Rusku a pojďme jednat," citovala agentura DPA Baerbockovou. Uvedla, že pro Rusko není možné posílit svou vlastní bezpečnost podmaněním si jiné země.

Baerbocková zopakovala, že případný útok na Ukrajinu povede k masivním hospodářským a politickým sankcím.