Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Baerbocková tlačí na schválení členství Finska a Švédska v NATO

Annalena Baerbock
Annalena Baerbock
Foto: Facebook Annalena Baerbock

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková očekává, že země NATO bez dalších odkladů schválí přistoupení Finska a Švédska k alianci. Řekla to dnes v Helsinkách, kde s ní jednal její finský protějšek Pekka Haavisto. Nové členy ještě neratifikovaly Maďarsko a především Turecko, které opakovaně dává najevo, že tak zvláště v případě Švédska nemusí učinit.

Baerbocková míní, že přistoupení obou severských zemí posílí alianci jako celek. Dvojici států přislíbila další podporu ze strany Berlína.

Finsko a Švédsko podaly žádost o přistoupení k Severoatlantické alianci společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která změnila dlouhodobé postoje tamních vlád i obyvatel k otázce členství v obranné alianci.

Vstup dvojice skandinávských států musí ratifikovat všichni stávající členové. Ve 28 případech se tomu tak už stalo. Turecko ale kritizuje Švédsko kvůli tomu, že podle něj poskytuje útočiště radikálům ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK). V lednu navíc zrušilo na únor plánované rozhovory se Švédskem i Finskem, když krajně pravicový politik při protestu ve Stockholmu spálil kopii koránu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko. Obě severské země i další spojenci ale dávají najevo, že by bylo dobré, aby do NATO byly přijaty současně.

Témata:  Annalena Baerbock NATO (Severoatlantická aliance) Švédsko Finsko

Související

Aktuálně se děje

24. června 2025 10:18

Lela s Arniem opět v nemocnici. Slovenka zalarmovala lékaře, v plánu je operace

Radost z nejmladšího potomka vystřídaly v domácnosti Vémolových starosti. U malého Arnolda totiž byly odhaleny poměrně vážné zdravotní potíže. Chlapec bude dokonce muset podstoupit operaci. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Výbuchy v Íránu

Analýza

Přímý konflikt Íránu s Izraelem a americký zásah mění pravidla hry. Roste riziko teroru na Západě

Přímý střet Íránu s Izraelem a následný americký zásah proti íránským jaderným zařízením přetvářejí charakter blízkovýchodního konfliktu. Teherán, tradičně spoléhající na proxy skupiny, nyní čelí přímému vojenskému tlaku. Riziko širší eskalace roste, a to nejen v regionu, ale i mimo něj. Hrozí útoky íránských spojenců na Západě, včetně Evropy, kde bezpečnostní složky varují před možností teroristických operací.