Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Baerbocková tlačí na schválení členství Finska a Švédska v NATO

Annalena Baerbock
Annalena Baerbock
Foto: Facebook Annalena Baerbock

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková očekává, že země NATO bez dalších odkladů schválí přistoupení Finska a Švédska k alianci. Řekla to dnes v Helsinkách, kde s ní jednal její finský protějšek Pekka Haavisto. Nové členy ještě neratifikovaly Maďarsko a především Turecko, které opakovaně dává najevo, že tak zvláště v případě Švédska nemusí učinit.

Baerbocková míní, že přistoupení obou severských zemí posílí alianci jako celek. Dvojici států přislíbila další podporu ze strany Berlína.

Finsko a Švédsko podaly žádost o přistoupení k Severoatlantické alianci společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která změnila dlouhodobé postoje tamních vlád i obyvatel k otázce členství v obranné alianci.

Vstup dvojice skandinávských států musí ratifikovat všichni stávající členové. Ve 28 případech se tomu tak už stalo. Turecko ale kritizuje Švédsko kvůli tomu, že podle něj poskytuje útočiště radikálům ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK). V lednu navíc zrušilo na únor plánované rozhovory se Švédskem i Finskem, když krajně pravicový politik při protestu ve Stockholmu spálil kopii koránu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko. Obě severské země i další spojenci ale dávají najevo, že by bylo dobré, aby do NATO byly přijaty současně.

Témata:  Annalena Baerbock NATO (Severoatlantická aliance) Švédsko Finsko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy