Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo čeká široce použitelnou vakcínu až v polovině roku 2021

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německá ministryně školství a výzkumu Anja Karliczeková předpokládá, že vakcína proti nemoci covid-19 bude velké části obyvatel k dispozici až v polovině příštího roku. Zopakovala tak svůj odhad z července. Zdůraznila, že absolutní prioritou je bezpečnost a že Německo nebude ve vývoji očkovací látky podnikat žádné riskantní zkratky.

Vakcínu lze začít aplikovat až ve chvíli, kdy její užitečnost převáží nad riziky, zdůraznila dnes ministryně v Berlíně. "Z této linie v Německu a v Evropě neuhneme," citovala političku agentura DPA.

"I když svět čeká na vakcínu, my tady nebudeme dělat riskantní zkratky," řekla Karliczeková podle agentury Reuters.

Ministryně také řekla, že společnost CureVac z města Tübingen dostane podpůrné finance na výzkum vakcíny ve výši 252 milionů eur (6,8 miliardy Kč), mohučská společnost BioNTech pak má dostat 375 milionů eur (10,1 miliardy Kč).

V zájmu urychlení výzkumu vakcíny proti covidu-19 ministerstvo školství a výzkumu vyčlenilo pro zvláštní podpůrný program 750 milionů eur. Třetím podnikem, který má tento program podpořit, je společnost IDT Biologika z města Dessau-Rosslau. V tomto případě ale jednání o podpoře ještě nebyla ukončena.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v současnosti do vývoje vakcíny proti koronaviru zapojeno na 170 projektů. U 26 z nich už se koná zkušební očkování. Rusko dokonce už v srpnu, ještě před dokončením důležitých testů, schválilo očkovací látku pro široké použití. Ve světě za to ale sklidilo kritiku.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.