Německo se musí připravit na možné přerušení dodávek ruského plynu; zatím může jen spekulovat, co se Kreml rozhodne udělat. Prohlásil to dnes německý kancléř Olaf Scholz na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kišidou v Tokiu. Oba státníci se při jednání shodli, že je zapotřebí přijmout k ruské invazi na Ukrajinu tvrdý postoj.
Německo podle Scholze usiluje o bližší vztahy se zeměmi v asijsko-pacifickém regionu, které sdílejí stejné demokratické hodnoty, ať už je to Japonsko, Austrálie, Jižní Korea či Indie.
Japonsko je první zemí regionu, kterou Scholz jako kancléř navštívil. Agentura Reuters připomněla, že Scholzova předchůdkyně Angela Merkelová v oblasti jako první navštívila komunistickou Čínu, která se na rozdíl od Tokia zdržela kritiky Ruska za jeho nevyprovokovaný útok na Ukrajinu. "Není náhodou, že moje cesta do tohoto regionu mě zavedla sem, do Tokia," podotkl Scholz.
Japonský premiér Kišida prohlásil, že jeho vláda posoudí žádosti Ukrajiny o pomoc a zváží, co pro ni Japonsko může v souladu se svými zákony udělat. Kišidův kabinet uvalil sankce na množství ruských subjektů, slíbil Ukrajině velkou finanční pomoc a uvedl, že urychlí proces snižování závislosti Japonska na dodávkách energií z Ruska. "Budeme diverzifikovat energetické zdroje a přestaneme v dřívějším termínu dovážet ruské uhlí," řekl dnes Kišida.
Kromě Ukrajiny byla předmětem rozhovorů v Tokiu také otázka Číny. Scholz a Kišida vyjádřili obavy ohledně porušování lidských práv v Hongkongu a čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Rovněž pak uvedli, že nesouhlasí s jakýmikoli snahami změnit status quo v Jihočínském a Východočínském moři.
Témata: Německo, zemní plyn, Olaf Scholz
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22