Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neověřené léky proti koronaviru? Šéf WHO před nimi varuje

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes na pravidelné tiskové konferenci varoval před používáním léků proti koronaviru, jejichž účinnost ještě nebyla prokázána. Podle Tedrose to může naopak způsobit nedostatek těchto léků pro potřebné pacienty s jinou diagnózou.

"Historie medicíny je plná příkladů prostředků, které fungovaly na papíře a ve zkumavkách, ale ne u lidí, kterým dokonce škodily," řekl Tedros.

Šéf WHO nezmínil žádný konkrétní lék, který by mohl vzbuzovat falešné naděje, DPA ale připomenula nedávné prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že přelomové výsledky v léčbě nemoci COVID-19 by mohlo mít antimalarikum chlorochin. Lék známý pod obchodním názvem Aralen se poté snažily zakoupit tisíce Američanů.

V Arizoně dokonce po požití chlorochinu zemřel muž a jeho žena skončila ve vážném stavu v nemocnici. V reakci na Trumpova slova si ze strachu před koronavirem rozmíchali s vodou chlorochin fosfát, který předtím používali pro akvaristické účely. Tato látka se totiž používá k léčbě některých rybích onemocnění či k hubení parazitů v akváriích s mořskou vodou, poznamenala CNN.

Témata:  WHO léky koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

28. června 2026 18:22

Ebola nadále straší Kongo. Někteří místní komplikují boj s epidemií

Přes 1200 případů smrtelně nebezpečné eboly se již potvrdilo v Demokratické republice Kongo. Vyplývá to z nejnovějších informací, které zveřejnily místní úřady. Více než tři stovky lidí onemocnění podlehly. Nynější epidemie odstartovala v polovině května. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy