Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netanjahu hájí vstup izraelské armády do nemocnice. Měli tam být rukojmí

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hájí vstup izraelských vojáků do nemocnice Šífa v Pásmu Gazy. Indicie podle něj hovořily o tom, že v ní Hamás zadržuje část rukojmích. Nakonec se našla pouze dvě bezvládná těla rukojmích v blízkosti zdravotnického zařízení.

"Pokud tam byli, byli odvedeni," řekl Netanjahu o rukojmích v rozhovoru pro americkou stanici CBS. Izraelské zpravodajské služby podle něj shromáždily i další informace o možných místech zadržování rukojmích. Z taktických důvodů o nich ale nechce mluvit.

Premiér také naznačil, že dohoda o propuštění alespoň části rukojmích je momentálně blíž než před zahájením pozemní invaze do Pásma Gazy. "Pokud se nám podaří dostat zpět naše rukojmí, budeme mít dočasné příměří," nechal se slyšet.

Izrael podle Netanjahua nechce palestinskou enklávu na pobřeží Středozemního moře po válce okupovat, prosazuje ale demilitarizaci a deradikalizaci území. "Chceme mít celkovou vojenskou odpovědnost, abychom zabránili opětovnému výskytu teroru," vysvětlil svůj postoj.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken zopakoval stanovisko Washingtonu, pro který nepřipadá další izraelská okupace Pásma Gazy v úvahu. Ministr zahraničí v rozhovoru pro ABC řekl, že to takhle sdělil přímo Netanjahuovi. Umí si ale představit přechodné období, během kterého bude pro Gazu zajištěna bezpečnost.

Podle Blinkena je předpokladem pro trvalý mír v oblasti zajištění politických práv Palestincům. Izrael proto vyzývá k přijetí dostatečných opatření, aby skončilo násilí izraelských osadníků na Západním břehu Jordánu.

Palestinské militantní hnutí Hamás tvrdí, že počet obětí na životech, které si vyžádala válka mezi Izraelem a palestinskými militanty v Pásmu Gazy, překročil 11 500. Mezi těmito oběťmi má být i nejméně 4710 dětí a 3160 žen. Během izraelského bombardování Pásma Gazy bylo dalších 32 000 lidí zraněno.

Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů nejméně 12 000, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.

Témata:  Benjamin Netanjahu Izraelská armáda Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) HAMÁS

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 14:47

Ostřílená jména na vice prezidenta Harrisové. Toto je užší seznam demokratických kandidátů

Pokud americká viceprezidentka Kamala Harrisová skutečně bude kandidovat na pozici první šéfky Bílého domu v historii, musí si najít partnera. Nabízí se několik jmen především z řad guvernérů důležitých států. Každý z nich má velké zásluhy a nikdo by se ve funkci viceprezidenta rozhodně neztratil. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy