Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v EU zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v České republice, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V 19 zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé EU na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v EU bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52.000 a v eurozóně o 30.000. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl v EU o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.

V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu vzrostla o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Témata:  EU nezaměstnanost zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 11:34

Felix Slováček vrací úder. Takhle okomentoval odsouzení Pavla Novotného

Bouřlivák a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (44, ODS) se opět ocitl v hledáčku justice – a tentokrát možná s vážnými následky. Obvodní soud pro Prahu 5 mu ve čtvrtek vyměřil tří měsíční trest odnětí svobody za porušení podmínky, kterou si odpykával kvůli výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečnému pronásledování. Rozsudek je zatím nepravomocný a Novotný proti němu okamžitě podal stížnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.