Sturgeonová podle stanice BBC řekla, že její Skotská národní strana (SNP) ve volbách z minulého týdne, v nichž obsadila 48 z 59 parlamentních křesel určených pro zákonodárce ze Skotska, získala "nesporný" mandát pro nové hlasování.

Premiér Johnson je ale proti konání druhého referenda a tvrdí, že by se měl respektovat výsledek hlasování z roku 2014, kdy se 55 procent voličů vyslovilo pro setrvání v monarchii. Bez svolení vlády v Londýně se toto referendum konat nemůže, připomíná agentura Reuters.

Podle šéfky SNP se však okolnosti za posledních pět let změnily, zejména proto, že většina Skotů v referendu v roce 2016 hlasovala pro to, aby Británie zůstala členem Evropské unie, zatímco voliči ve Spojeném království jako celku rozhodli o odchodu z EU.

Brexit je nyní naplánován na 31. ledna. Sturgeonová tvrdí, že dobrý výsledek její strany ve volbách a naopak chabý výsledek Johnsonových konzervativců ukazují, že Johnsonova vláda nemá mandát k tomu, aby lidi ve Skotsku vyvedla z Evropské unie proti jejich vůli.

"Skotská vláda má jasný demokratický mandát nabídnout lidem, aby mohli rozhodnout o budoucnosti Skotska v referendu o nezávislosti a vláda Spojeného království má demokratickou povinnost to uznat," řekla dnes Sturgeonová.

reklama