Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ledová sprcha pro Skotsko. Johnson zarazil nové referendum o nezávislosti

Skotské referendum
Skotské referendum
Foto: Pixmac

Britský premiér Boris Johnson nevyhoví žádosti o převodu pravomocí na skotský parlament v souvislosti se snahou uspořádat nové referendum o nezávislosti Skotska. Skotské první ministryni Nicole Sturgeonové dnes napsal, že další plebiscit by prodloužil "politickou stagnaci" v nejsevernější části Spojeného království. Bez souhlasu Londýna se hlasování při současném uspořádání konat nemůže.

Sturgeonová těsně po parlamentních volbách v Británii splnila svůj slib z kampaně a požádala Johnsona, aby začal vyjednávat o udělení příslušné pravomoci skotskému parlamentu. Premiérka se svou Skotskou národní stranou (SNP) ve volbách získala 48 z 59 parlamentních křesel určených pro zákonodárce ze Skotska, což označila za "jasný mandát" pro vypsání referenda.

"Nemohu schválit žádnou žádost o převod pravomocí, který by vedl k dalším referendům o nezávislosti," oznámil dnes Johnson, který dlouhodobě plány SNP kritizuje.

Britský premiér v dopise poukázal na plebiscit z roku 2014, v němž se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání Skotska v monarchii. "Vy a váš předchůdce (tehdejší první ministr Alex Salmond) jste učinili osobní slib, že referendum o nezávislosti v roce 2014 je hlasováním, které 'přichází jednou za generaci'. (...) Spojené království se bude nadále řídit demokratickým rozhodnutím skotského lidu a slibem, který jste jim dali," uvedl Johnson.

Today I have written to Nicola Sturgeon. The Scottish people voted decisively to keep our United Kingdom together, a result which both the Scottish and UK Governments committed to respect. Let's make 2020 a year of growth and opportunity for the whole of the UK ?? pic.twitter.com/JjQp3X2J2n

— Boris Johnson (@BorisJohnson) January 14, 2020

Podle skotských nacionalistů ale situaci zcela mění odchod Británie z Evropské unie, proti kterému v referendu z roku 2016 hlasovala výrazná většina účastníků ze Skotska. Zástupci SNP opakovaně zdůrazňují, že jejich region bude z EU společně se zbytkem Británie "vyvlečen" proti své vůli.

Johnson uvedl, že "pečlivě zvážil a zaznamenal" veškeré argumenty, nové hlasování o nezávislosti by ale znamenalo "pokračování politické stagnace, kterou Skotsko v poslední dekádě zažilo". "Je načase abychom všichni pracovali na sjednocení celého Spojeného království," dodal.

Sturgeonová jeho stanovisko označila za očekávané, neudržitelné a odsouzené k nezdaru. Johnsonovi konzervativci prý nemají pozitivní argumenty pro členství Skotska ve Spojeném království a snaží se "blokovat demokracii". "Vědí, že kdyby dostali možnost volby, lidé by se s největší pravděpodobností rozhodli pro pozitivní možnost nezávislosti," prohlásila.

My full response to UK government letter. #indyref2020 pic.twitter.com/UvAFrDJF1n

— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) January 14, 2020

Skotská premiérka v poslední době tvrdila, že nové referendum by se mohlo uskutečnit už letos. Teď plánuje do konce měsíce oznámit další kroky a nadále ujišťuje, že lidé ve Skotsku dostanou "právo rozhodnout o naší budoucnosti".

Témata:  Nicola Sturgeonová skotské referendum Skotsko Boris Johnson Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy