Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nikdo nestojí nad zákony, reagoval Scholz na zatykač ICC na Putina

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Začíná být jasné, že nikdo nestojí nad zákony, řekl dnes v reakci na páteční vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina německý kancléř Olaf Scholz, který je na návštěvě v Japonsku. Zatykač na šéfa Kremlu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

"Mezinárodní trestní soud je tou správnou institucí pro vyšetřování válečných zločinů. (...) Faktem je, že se ukazuje, že nikdo nestojí nad zákonem," řekl Scholz v Tokiu na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kišidou.

Vývoj vyšetřování ICC bude pozorně sledovat i Japonsko, uvedl Kišida. Japonsko podle něj nikdy nebude tolerovat ruské vyhrožování, že proti Ukrajině použije jaderné zbraně. S Scholzem se podle japonského premiéra shodli, že budou pokračovat v sankcích vůči Moskvě.

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na Putina a také na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Západní státy včetně Česka i Ukrajina krok ICC označily za historický a přivítaly ho. Rusko jurisdikci ICC neuznává a Kreml zatykač odmítl s tím, že nemá právní základ.

Důvodem pro zatykač je obvinění, že Rusko uneslo ukrajinské děti a dospívající a poslalo je do převýchovných táborů na ruském území. Moskva se s tímto programem, který označuje za humanitární misi na ochranu ukrajinských sirotků a opuštěných dětí, nijak netají.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan v rozhovoru se stanicí CNN uvedl, že zatykač na Putina je jenom prvním krokem z řady dalších vyšetřování v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. ICC podle něj zkoumá nesčetné množství obvinění a důkazů.

Témata:  Olaf Scholz Vladimír Putin ICC Fumio Kišida

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy