Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Nikdy si nedáme pokoj." Charlie Hebdo znovu otiskne 12 karikatur Mohameda

Charlie Hebdo
Charlie Hebdo
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo ve svém nejnovějším vydání znovu otiskne karikatury proroka Mohameda, které jako první zveřejnil v roce 2005 dánský deník Jyllands-Posten. Oznámil to dnes vedoucí redakce francouzského časopisu, na jehož kanceláře v lednu 2015 zaútočili islamisté.

"Nikdy si nedáme pokoj. Nikdy nepřestaneme," řekl podle agentury AFP šéf redakce Laurent Sourisseau vystupující pod jménem Riss. Na novinových stáncích se má nové číslo časopisu s obálkou s karikaturami objevit ve středu, kdy také v Paříži začne proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátech na redakci časopisu a obchod s košer potravinami v lednu 2015.

#UPDATE French satirical weekly #CharlieHebdo, the target of a massacre by Islamist gunmen in 2015, said Tuesday it was republishing controversial cartoons of the Prophet Muhammad to mark the start of a trial this week of alleged accomplices in the attack https://t.co/2lRyP4Q7dK

— AFP news agency (@AFP) September 1, 2020

Celkem při útocích zemřelo 17 osob, včetně šéfredaktora Charlie Hebdo a několika dalších opor redakce. Hlavní pachatelé bratři Chérif a Said Kouachiovi a Amédy Coulibaly rovněž zemřeli.

Dvanáct kreseb Charlie Hebdo přetiskl v roce 2006. Na jedné z nich měl prorok místo turbanu bombu a na titulní straně byla autorská karikatura kreslířů časopisu, na níž se Mohamed zoufale drží za hlavu a říká "Je těžké být milován blbci".

Týdeník se stal poté terčem výhrůžek, někdo dokonce zapálil jeho redakci a vše vyvrcholilo 7. ledna 2015 atentátem, který vyvolal šok na celém světě a ve Francii mohutné manifestace. Po útoku však také ve Francii následovala série dalších atentátů, při kterých zahynulo více než 250 lidí.

Kromě původně dánských karikatur nabídne titulní strana nového vydání Charlie Hebdo kresbu proroka podepsanou karikaturistou s uměleckým jménem Cabu, který byl při útoku z roku 2015 také zavražděn.

"Po lednu 2015 jsme byli často žádáni, abychom vytvořili další karikatury Mohameda. Vždy jsme to odmítali - ne proto, že by to bylo zakázáno, zákon nám to umožňuje - ale proto, že k tomu bylo zapotřebí dobrého důvodu, důvodu, který má smysl a který něco přináší do debaty," vysvětlila redakce.

"Reprodukovat tyto karikatury tento týden, kdy začíná proces k atentátům z ledna 2015, se nám zdálo být nezbytné," dodala redakce.

Témata:  Charlie Hebdo muslimové Francie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.