Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemí chce spravedlnost. Žene k soudu Rusko kvůli katastrofě letu MH17

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
Foto: Dutch Safety Board

Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v létě 2014 nad východem Ukrajiny ovládaným proruskými separatisty. Nizozemská vláda to dnes dopisem oznámila parlamentu s tím, že krokem chce dosáhnout spravedlnosti pro 268 obětí letu MH17 malajsijských aerolinií.

U Evropského soudu pro lidská práva bylo už kvůli sestřelu podáno na Rusko několik žalob, za kterými stojí pozůstalí po obětech neštěstí.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska předloni uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i nyní pod kontrolou proruských separatistů. Moskva obvinění důrazně odmítá a tvrdí, že odpovědnost za sestřelení letounu nese ukrajinská armáda.

"Je to krajně podivná iniciativa: zaprvé neskončilo vyšetřování, zadruhé nepadlo soudní rozhodnutí ani na národní úrovni a zatřetí je otázkou, co s tím má Evropský soud pro lidská práva do činění," zareagoval podle agentury Interfax předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov.

V Nizozemsku mezitím začal proces se čtyřmi obžalovanými, jimiž jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti. Všichni čelí obžalobě z vraždy 298 cestujících a členů posádky letu MH17, který mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Podle prokurátorů se obvinění podíleli na převozu a instalaci rakety Buk, která boeing zasáhla, z Ruska na území ovládané na Ukrajině separatisty.

Katastrofa letu MH17 si v létě 2014 vyžádala životy všech osob na palubě. Většinu cestujících tvořili Nizozemci, byli mezi nimi ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

Ruská redakce BBC poznamenala, že žaloba nizozemského státu na Rusko ve Štrasburku by měla vést k tomu, že informace, kterými Nizozemsko o případu disponuje, budou dostupné i pro žalobce z řad pozůstalých po obětech MH17.

Témata:  sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou Nizozemí Rusko Evropský soud pro lidská práva

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 20:55

Fico zradil Slovensko a pomohl Putinovi, udeřil Šimečka

Opozice útočí na slovenského premiéra Roberta Fica, který byl jediným zástupcem členských zemí Evropské unie na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války. Podle politických soupeřů se Fico dopustil zrady. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Koalice ochotných v Kyjevě

Mimořádná zpráva

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.