Agentura AP uvádí, že nemocnice mají problémy kvůli vysokému počtu nakažených zaměstnanců. "Pracovníci na odděleních intenzivní péče proto budou první skupinou, která se bude očkovat," uvedla nizozemská vláda v prohlášení.

DPA také píše, že ve skladovací hale ve městě Oss na východě země už několik dní leží nevyužitých 175.000 dávek očkovací látky od firem BioNTech a Pfizer. Po symbolickém začátku stanoveném na 8. ledna se původně mělo ve větší míře začít očkovat teprve 18. ledna ve 25 centrech v zemi. Jako první měli vakcínu dostat zaměstnanci domovů s pečovatelskou službou, zdravotníci z nemocnic měli být očkováni později. Ministerstvo zdravotnictví dosud tvrdilo, že zahájit vakcinaci dříve není možné.

Zástupci nemocnic a zdravotníci z jednotek intenzivní péče ale požadovali, aby se s očkováním personálu poskytujícího akutní péči začalo co nejdříve, protože nemocnice jsou pod neudržitelným tlakem.

Nizozemsko zavedlo 14. prosince na pět týdnů plošnou uzávěru. Přírůstky nově nakažených klesají, odborníci však upozorňují, že pacientů v nemocnicích bude ještě přibývat.