Premiér na tiskové konferenci informoval o znovuotevření většiny obchodů, kadeřnictví a tělocvičen. Podniky budou mít nařízenou otevírací dobu pouze do pěti hodin večer. Pohostinská zařízení či muzea zatím zůstanou zavřená.

Podle agentury Reuters dnes v nizozemském městě Valkenburg otevřely některé restaurace, i když premiér oznámil zmírnění koronavirových opatření až v sedm hodin večer. Podniky v dalších 15 obcích uvedly, že obnoví provoz v sobotu nehledě na to, zda je Rutteho kabinet zahrne do svých plánů na uvolnění některých omezení.

Vládní plány "jsou pro nás jednoznačně nepřijatelné, protože pro ně neexistuje žádná rozumná argumentace," řekl Dirk Beljaarts, ředitel organizace KHN, která zastupuje podniky v pohostinství. "Není to otázka vzpoury, je to otázka přežití poté, co jsme byli posledních 22 měsíců tak těžce zasaženi," dodal Beljaarts. Vyzval vládu, aby se vydala cestou Británie či Španělska a naslouchala veřejnému mínění, které podporuje větší uvolnění pravidel.

Nizozemsko uzavřelo veřejná místa kromě nezbytných obchodů v polovině prosince, kdy se nemocnice potýkaly s náporem pacientů s covidem-19. Tehdejší vlnu způsobilo šíření nakažlivější varianty delta, od té doby se v zemi stala dominantní varianta omikron, se kterou se snížil i počet hospitalizací. Nizozemští experti ovšem předpokládají, že pacientů v nemocnicích brzy výrazně přibude. Navzdory uzávěře také rostou počty nakažených. V týdnu do 11. ledna 17milionová země registrovala rekordních více než 200.000 nakažených.

Podle průzkumu, který dnes zveřejnila společnost Hart van Nederland, 89 procent lidí podporuje znovuotevření obchodů a většina schvaluje také znovuotevření restaurací a kulturních institucí.

Více než 86 procent dospělých Nizozemců je proti covidu-19 plně očkováno a téměř 50 procent obdrželo během posledního lockdownu třetí, posilující dávku vakcíny.