"Zhoršená bezpečnostní situace v Evropě v důsledku ruské invaze na Ukrajinu činí tento příspěvek nezbytným," uvedla v prohlášení nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová. Dva systémy Patriot na Slovensko podle prohlášení pošle také Německo.

Nizozemské ministerstvo obrany záměr poslat protivzdušný systém na Slovensko oznámilo již 8. března. O nasazení baterie bylo podle něj definitivně rozhodnuto dnes a systémy protivzdušné obrany budou nainstalovány v blízkosti letecké základny Sliač na středním Slovensku. V provozu budou od poloviny dubna po dobu maximálně šesti měsíců, jejich smyslem bude podle nizozemského ministerstva obrany ochránit slovenské území a jeho obyvatele a zároveň posílení obrany NATO.

Systém Patriot slouží k ochraně před taktickými balistickými střelami, raketami s plochou dráhou letu i letouny. Jeho součástí jsou výkonné radary s dosahem až 160 kilometrů.

Slovensko v uplynulých dnech předběžně vyjádřilo ochotu předat Ukrajině svůj systém S-300, pokud za něj Bratislava dostane odpovídající náhradu. O možnosti dodávek systémů protiletecké obrany, konkrétně S-300 jako alternativy vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou, se ve středu zmínil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoprojevu ke členům amerického Kongresu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že Moskva nedopustí, aby Kyjev převzal systémy protivzdušné obrany S-300.