reklama

Nově přibude míst, kde se lidé budou muset prokázat dokladem o tom, že jsou očkovaní, covid-19 prodělali nebo mají negativní test. Doposud ho potřebovali třeba při návštěvě restaurací, barů, kin, divadel nebo sportovních zápasů, od 6. listopadu půjde i o terasy restaurací, muzea nebo posilovny.

Reuters připomíná, že počty nově nakažených v posledním měsíci rostou. Koncem září většina restrikcí skončila. Na dnešní tiskové konferenci premiér Rutte vyzval obyvatele Nizozemska, ať očkované nebo neočkované, aby dodržovali základní hygienická pravidla a zůstávali doma, pokud mají příznaky koronavirové infekce. "Naše vlastní chování je klíčové, závisí na něm velká část naší protikoronavirové politiky," řekl.

V obchodech i na dalších veřejných místech bude nutné znovu nosit ochranu nosu a úst a vláda doporučuje, aby lidé aspoň polovinu týdne pracovali z domova.

Počet nově infikovaných v uplynulých sedmi dnech vzrostl oproti předminulému týdnu o 40 procent na více než 300 v přepočtu na 100.000 obyvatel. Sedmidenní incidence se tak blíží dosavadním vrcholům pandemie z letošního července a loňského prosince a října.

Národní institut veřejného zdraví (RIVM) uvedl, že počet lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19 za uplynulých sedm dnů vzrostl o 31 procent a že většina pacientů v nemocnicích je nenaočkovaných. Mezi lidmi, kteří měli v uplynulém týdnu pozitivní výsledek testu na koronavirus, 52 procent uvedlo, že jsou neočkovaní, naopak 45 procent vypovědělo, že jsou plně imunizovaní. RIVM také dnes doporučil, aby si lidé starší 60 let přišli na posilovací dávku vakcíny. Naočkovaných je asi 84 procent obyvatel této západoevropské země.

reklama