Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norská policie zadržela údajného zběha od wagnerovců Medveděva

Norská policie
Norská policie
Foto: Pixabay

Bývalého velitele ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andreje Medveděva, který nedávno uprchl do Norska, zadržela ve skandinávské zemi policie. Informovaly o tom dnes norská veřejnoprávní televize NRK i agentury Reuters a AFP. Podle Reuters se zatím nepodařilo získat vyjádření Medveděvova právníka.

"Dotyčný byl zadržen na základě imigračního zákona a zvažujeme jeho internaci v táboře pro cizince s ilegálním pobytem," sdělil AFP zástupce norské policie Jon Andreas Johansen. Policie nechtěla upřesnit důvody zadržení ani sdělovat další podrobnosti.

Šestadvacetiletý Medveděv překročil rusko-norskou hranici v noci z 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Podle jeho advokáta je připraven hovořit o svých zkušenostech z Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny s lidmi vyšetřujícími válečné zločiny.

Muž tvrdí, že bojoval ve službách wagnerovců na Ukrajině čtyři měsíce, než v listopadu dezertoval. Polovojenská skupina Jevgenije Prigožina mu prý proti jeho vůli prodloužila kontrakt.

Medveděv je považován za potenciálně cenného svědka, který by mohl potvrdit brutalitu, s níž si zjevně wagnerovci na Ukrajině počínají.

Mnoho expertů se domnívá, že Medveděv nemohl překročit ostře střeženou rusko-norskou hranici bez cizí pomoci. On sám tvrdí, že přešel zamrzlou řeku Pasvik, zatímco ruští pohraničníci po něm stříleli a v patách měl jejich psy.

Témata:  policie Norsko

Související

Aktuálně se děje

9. května 2026 5:00

8. května 2026 19:15

Pentagon zveřejnil utajované dokumenty o UFO

Pentagon v pátek zveřejnil první soubor dříve utajovaných dokumentů, které mapují hlášení o neidentifikovaných létajících objektech (UFO). Tento krok, na který zastánci transparentnosti čekali celá desetiletí, představuje začátek nové éry v přístupu americké vlády k informacím o nevysvětlených jevech. Dokumenty byly zpřístupněny na nově zřízených webových stránkách ministerstva obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MV Hondius

Hantavirus zabíjel na lodi, může rozpoutat další pandemii?

Světové zdravotnické úřady jsou v pohotovosti kvůli nečekanému ohnisku hantaviru, které se rozšířilo mezi lidmi spojenými s výletní lodí MV Hondius. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila pět případů nákazy, přičemž existuje podezření, že se virus mohl šířit přímo mezi lidmi na palubě. Od poloviny dubna již v souvislosti s touto lodí zemřeli tři lidé.