reklama

"Dotyčný byl zadržen na základě imigračního zákona a zvažujeme jeho internaci v táboře pro cizince s ilegálním pobytem," sdělil AFP zástupce norské policie Jon Andreas Johansen. Policie nechtěla upřesnit důvody zadržení ani sdělovat další podrobnosti.

Šestadvacetiletý Medveděv překročil rusko-norskou hranici v noci z 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Podle jeho advokáta je připraven hovořit o svých zkušenostech z Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny s lidmi vyšetřujícími válečné zločiny.

Muž tvrdí, že bojoval ve službách wagnerovců na Ukrajině čtyři měsíce, než v listopadu dezertoval. Polovojenská skupina Jevgenije Prigožina mu prý proti jeho vůli prodloužila kontrakt.

Medveděv je považován za potenciálně cenného svědka, který by mohl potvrdit brutalitu, s níž si zjevně wagnerovci na Ukrajině počínají.

Mnoho expertů se domnívá, že Medveděv nemohl překročit ostře střeženou rusko-norskou hranici bez cizí pomoci. On sám tvrdí, že přešel zamrzlou řeku Pasvik, zatímco ruští pohraničníci po něm stříleli a v patách měl jejich psy.