Muž zadržený v pondělí v Norsku pro podezření z nelegálního vypouštění dronů byl identifikován jako Andrej Jakunin, sdělila ve středu norská policie. Jedná se v posledních dnech již o sedmého ruského státního příslušníka, který je podezřelý z nelegálního vypouštění dronů či fotografování v zakázaných oblastech, dodala policie.

Norský premiér Jonas Gahr Störe uvedl, že je "naprosto nepřijatelné, aby zahraniční výzvědné služby vypouštěly drony" nad Norsko.

Incident se stal v době, kdy Norsko, aktuálně klíčový dodavatel plynu do Evropy, posílilo bezpečnostní opatření kolem svých ropných a plynových zařízení. Reagovalo tak na záhadné přelety bezpilotních strojů v blízkosti této infrastruktury a na pravděpodobnou sabotáž na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři.

Minulý týden norská policie zadržela čtyři Rusy, kteří nelegálně fotografovali. Do Norska vstoupili z Finska, přičemž tvrdili, že jsou turisté.

V minulém týdnu byli v Norsku rovněž zadrženi dva Rusové s drony. Jeden z nich fotografoval vojenské vrtulníky a letiště, druhý měl částečně zašifrované čtyři terabyty fotografií a videí, napsal deník The Guardian.

Vladimir Jakunin byl v minulosti považován za jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů s těsnými vazbami na Kreml. Spojené státy na něj uvalily sankce za aktivní podporu okupace Krymu. Kritik Kremlu Michail Chodorkovskij loni uvedl, že Kreml má přes Vladimira Jakunina kontakty v české vládě.

reklama