Policie pár, který cestoval v autě s ruskou poznávací značkou, zadržela poblíž města Bjerkvik, kde se nachází vojenské zařízení a kasárna norských ozbrojených sil. Dvojice se hájí, že jsou turisté. Podezření z nelegálního pořizování fotografií bude stejně jako v předešlých případech vyšetřovat norská tajná služba PST, uvedl prokurátor Steffen Ravnasen.

Úkolem tajné služby je "vyšetřovat špionáž a prosazovat sankční pravidla vůči Rusku", uvedl v souvislosti s případem Martin Bernsen z PST.

Stejně jako jiné západní země Norsko zakázalo přelety nad svým územím ruským osobám a entitám v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Zákaz se týká také provozování bezpilotních letounů. Za porušení těchto sankcí hrozí v Norsku až tři roky vězení.

Naposledy během víkendu norská policie zadržela v Evenes na severu země ženu z Británie, která létala s dronem u letecké základny. Dostala pokutu 10.000 norských korun (23.500 korun), uvedla norská veřejnoprávní stanice NRK. V polovině října úřady na norsko-ruské hranici zadržely Rusa, který se chtěl vrátit do své země se dvěma drony a obrovským množstvím uložených fotografií a videí.

Norsko, aktuálně klíčový dodavatel plynu do Evropy, posílilo také bezpečnostní opatření kolem svých ropných a plynových zařízení. Reagovalo tak na záhadné přelety bezpilotních strojů v blízkosti této infrastruktury a na pravděpodobnou sabotáž na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři.