Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norsko zastavuje příjezdy výletních lodí s více než 100 lidmi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

V norských přístavech nesmějí ode dneška vystupovat lidé z výletních lodí, na jejichž palubách je více než sto osob. Úřady skandinávské země toto opatření přijaly poté, co se na lodi společnosti Hurtigruten koronavirem nakazilo více než 40 cestujících a členů posádky a stovky dalších lidí kvůli tomu musely do desetidenní karantény.

Z lodí, které už vypluly, cestující a posádka budou moci v norských přístavech vystoupit, nové omezení se týká plavidel, jež se na cestu teprve chystají, upřesnil ministr zdravotnictví Bent Höie. Platit bude dva týdny. "Pandemie ještě neskončila," upozornil Höie.

Agentura Reuters připomíná, že společnost Hurtigruten v půlce června jako první operátor obnovila plavby výletními loděmi. Omezila kapacitu pro cestující a na svých plavidlech se snažila prosazovat pravidla ohledně bezpečných rozestupů a hygieny.

"Selhali jsme," řekl šéf společnosti Daniel Skjeldam. "Velmi se jménem naší firmy omlouvám," řekl. Loď nazvaná MS Roald Amundsen, na které se nákaza rozšířila, zakotvila v uplynulých dnech v přístavu v Tromsö po plavbě na Špicberky. Cestující se mohli vylodit ještě předtím, než u někoho z lodi testy prokázaly nákazu. Následně se proto rozběhla složitá operace s cílem je vypátrat. V září se Roald Amundsen měl vydat na plavbu kolem Británie. Hurtigruten zastavila provoz i dalších dvou výletních plavidel, v dodávkách zboží mezi jednotlivými norskými přístavy bude ale firma pokračovat.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 ve světě dlouhodobě sleduje, se v Norsku koronavirem doposud nakazilo 9312 lidí, 256 z nich zemřelo. Tato skandinávská země má asi 5,4 milionu obyvatel.

Témata:  Norsko lodní doprava

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.