reklama

Z lodí, které už vypluly, cestující a posádka budou moci v norských přístavech vystoupit, nové omezení se týká plavidel, jež se na cestu teprve chystají, upřesnil ministr zdravotnictví Bent Höie. Platit bude dva týdny. "Pandemie ještě neskončila," upozornil Höie.

Agentura Reuters připomíná, že společnost Hurtigruten v půlce června jako první operátor obnovila plavby výletními loděmi. Omezila kapacitu pro cestující a na svých plavidlech se snažila prosazovat pravidla ohledně bezpečných rozestupů a hygieny.

"Selhali jsme," řekl šéf společnosti Daniel Skjeldam. "Velmi se jménem naší firmy omlouvám," řekl. Loď nazvaná MS Roald Amundsen, na které se nákaza rozšířila, zakotvila v uplynulých dnech v přístavu v Tromsö po plavbě na Špicberky. Cestující se mohli vylodit ještě předtím, než u někoho z lodi testy prokázaly nákazu. Následně se proto rozběhla složitá operace s cílem je vypátrat. V září se Roald Amundsen měl vydat na plavbu kolem Británie. Hurtigruten zastavila provoz i dalších dvou výletních plavidel, v dodávkách zboží mezi jednotlivými norskými přístavy bude ale firma pokračovat.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 ve světě dlouhodobě sleduje, se v Norsku koronavirem doposud nakazilo 9312 lidí, 256 z nich zemřelo. Tato skandinávská země má asi 5,4 milionu obyvatel.

reklama