reklama

Ceremoniál se odehrál v tanečním sále královského paláce v Haagu, protože tyto prostory byly jako jediné dostatečně velké, aby splňovaly pravidla pro rozestupy daná protikoronavirovými opatřeními. Jmenování přenášela stanice NOS.

Přísahu skládalo celkem 20 ministrů a devět státních tajemníků. V paláci chyběla levicově liberální ministryně financí a místopředsedkyně vlády Sigrid Kaagová, která je po nákaze covidem-19 v izolaci a přísahala online. Všichni přítomní si mohli vybrat, v jakém jazyce odpoví. Tajemnice pro povolenky a cla Aukje de Vriesová si jako jediná zvolila fríštinu, poznamenává NOS.

Rutte (54) stojí v čele vlády již více než jedenáct let a v EU je po maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi druhým nejdéle sloužícím předsedou vlády. Jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) bude příští tři roky vládnout společně levicově liberální stranou Demokraté 66 (D66), Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA) a Křesťanskou unií (CU). Dnes jmenovaný kabinet, označovaný podle svého pořadí jako Rutte IV, tvoří téměř z poloviny ženy, což je nejvíce v nizozemské historii, píše agentura DPA.

Nová koalice slíbila velkorysé výdaje na udržitelnou energetiku, bydlení, péči o děti a vzdělávání, ale nejprve se bude muset vypořádat s pandemií covidu-19. Nizozemsko se aktuálně potýká s rekordními počty nově nakažených a vláda musí do pátku rozhodnout, zda prodlouží přísná pravidla uzávěry, která v zemi platí od poloviny prosince.

Šéfem diplomacie se stal Wopke Hoekstra, jehož dosavadní resort financí převezme Kaagová. Ta byla v předchozí Rutteho vládě ministryní zahraničí, ale v září rezignovala stejně jako ministryně obrany Ank Bijleveldová. Obě odstoupily kvůli kritice, jíž vláda čelila za údajně pomalé evakuace z Afghánistánu, kde se v srpnu překvapivě rychle znovu chopilo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Novou nizozemskou ministryní obrany se stala dosavadní ministryně vnitra Kajsa Ollongrenová. Resort spravedlnosti povede Dilan Yesilgözová Zegeriusová, která je kurdského původu, narodila se v Ankaře a do Nizozemska se přistěhovala jako dítě, uvedla DPA.