reklama

"Bezpečnost v Evropě je založena na dodržování principů. A tím je nedotknutelnost hranic," řekl Scholz. "Situace, kdy by došlo k ohrožení Ukrajiny, by byla nepřijatelná. V tom máme jasno," doplnil.

Také budoucí vicekancléř Robert Habeck trvá na bezpečnosti Ukrajiny. "Řešení musí být diplomatické. Evropa musí usilovat o to, aby stávající vyjednávací formáty byly znovu aktivovány," uvedl s odkazem na schůzky v normandském formátu. To jsou rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem, které zprostředkovávají Francie s Německem.

Americký prezident Joe Biden se dnes chystá Putina varovat, že na Rusko by mířily drtivé ekonomické sankce, pokud by se rozhodlo vojensky napadnout Ukrajinu. Tuto iniciativu Scholz vítá a řekl, že transatlantické partnerství je pro Německo klíčovým aspektem zahraniční politiky. Budoucí kancléř rovněž řekl, že svět může od Německa po odchodu dosluhující šéfky vlády Angely Merkelové očekávat kontinuitu v jeho zahraniční politice.

"Naším velkým úkolem bude, aby svět byl multilaterální," řekl Scholz, který chce rozvinout spolupráci se všemi demokratickými státy. Příkladem má být i jeho páteční návštěva Paříže, kam na první zahraniční cestu němečtí kancléři míří.

Německo si přeje také konstruktivní spolupráci se státy, kde vládnou autoritářské režimy, jako jsou Rusko s Čínou. "Roli zde ale budou hrát i lidská práva," řekl Christian Lindner, který bude v Scholzově vládě ministrem financí.

Proti porušování lidských práv v Číně se ostře ohradily Spojené státy, která rozhodly, že nadcházející zimní olympijské hry v Pekingu budou diplomaticky bojkotovat. Nevypraví se tak na ně žádný představitel vlády USA. Zda to samé učiní i Německo, je zatím otevřené.