reklama

O zařazení země či oblasti na seznam rozhoduje grémium ministerstev zahraničí, vnitra a zdravotnictví. Celé Česko je považováno za epidemicky rizikové od 25. září. Rizikovou se země stává po překročení 50 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní. Zda a kdy by Česko mohlo být označeno jako vysoce rizikové kvůli obzvláště vysoké incidenci, není jasné.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka k tomu ČTK řekl, že současný postoj Berlína neznamená, že Česko nebude jako vysoce rizikové označeno. Formálně totiž limit 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období překračuje.

Podle aktuálních dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), která jsou ale z přelomu roku, má Česko v průměru posledních dvou týdnů 1119 nakažených na 100.000 obyvatel, což orientačně udává týdenní incidenci 560. Portál Corona.in-Zahlen.de udává, že v Česku je 734 nových případů na 100.000 obyvatel na sedm dní. Deník Die Welt, který ve středu v komentáři označil Česko za hlavní důvod toho, proč se v Německu nedaří dostat pandemii pod kontrolu, českou incidenci stanovil na 829. Portál t-online s odkazem na epidemiologa Tima Ulrichse píše, že Česko nyní dosahuje 848 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

RKI uvádí, že označení země za vysoce rizikovou vychází z "kvantitativních a kvalitativních měřítek". Na seznam se tak mohou dostat státy, které limit nedosahují, a zároveň na něm nemusí být regiony přesahující incidenci 200.

To, že Německo neřadí země na seznam rizikových a vysoce rizikových oblastí jen na základě sedmidenní incidence, dnes ČTK sdělilo německé ministerstvo zdravotnictví. "Označení za vysoce rizikové následuje tehdy, když riziková oblast vykazuje obzvláště vysokou incidenci šíření koronaviru SARS-CoV-2, nebo se v ní šíří určité mutace koronaviru SARS-CoV-2," uvedlo ministerstvo. Zároveň ale zdůraznilo, že může být brán v potaz i aktuální vývoj sitauce v daném regionu. "Česko tak nadále platí za infekčně rizikovou oblast," dodal úřad.

To, že Česko je stále hodnoceno jen jako rizikové, zachovává českým pendlerům výjimku z německých karanténních opatření. Pokud by se Německo označilo Českou republiku za vysoce rizikovou, výjimka pro pendlery zaručena není. Automaticky se s ní v takovém případě počítá pro tranzit, řidiče kamionů, autobusů či strojvedoucí s piloty a lodní posádky. České ministerstvo zahraničí proto očekává, že podmínky pro Čechy jezdící do Německa za prací budou vyjasněny v nejbližší době. "Ty se budou odvíjet mimo jiné od toho, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace v ČR," uvedlo české ministerstvo.

reklama