Tak trochu to připomíná příchod na koncert či festival, jen místo vstupenky musí lidé předložit očkovací průkaz. "Kontroluji QR kód na očkovacím certifikátu, údaje pak porovnávám s dokladem totožnosti," vysvětlila ČTK obsluha informační přepážky u vstupu do berlínského nákupního střediska Mall of Berlin, které přes ulici sousedí s českým velvyslanectvím. Pokud vše sedí, dostane nakupující na zápěstí papírový náramek. U vstupu do dalších obchodů v tomto centru pak již zákazníci nemusí znovu předkládat doklady a očkovací certifikát. Stačí jen ukázat náramek.

Člen ostrahy v obchodním centru Mall of Berlin, který kontroluje vchod do hračkářství, je s novinkou spojený. "Je to velké zrychlení. Kdo má náramek, nečeká ve frontě, protože nemusím ověřovat QR kód, stačí se jen podívat," řekl. Z podvodníků strach nemá. "Nevím, zda by se to vůbec vyplatilo. Na náramcích je vytištěný název obchodního domu a barvy pásků se každý den mění," uvedl. Poznamenal, že vyjít nemusí ani to, když se někdo pokusí využít náramek po někom, kdo ho při odchodu z centra zahodí. "Namátkově se podrobně kontrolují i náramky, zda není opětovně slepen a zda sedí datum," dodal.

Spokojena s náramky byla i většina zákazníků, které ČTK oslovila. Asi dvacetiletá Sophie, která se vydala nakupovat se třemi kamarády, řekla, že je to usnadnění. "Nemusím pořád dokola vytahovat doklady a mobil s certifikátem," uvedla.

S náramky pro snadnější kontroly nakupujících je možné se setkat nejen v Berlíně, ale i v dalších německých spolkových zemích. V Magdeburgu, které je metropolí Saska-Anhaltska, se náramky používají na vánočním trhu i pro vstup do obchodů v centru města.

Jako výhodné vidí náramky také šéf Svazu německého maloobchodu (HDE) Stefan Genth. Ten v rozhovoru s televizí MDR řekl, že přísné karanténní podmínky odrazují veřejnost od nakupování a obchodníkům zase přidělávají starosti, neboť musí zajistit a zaplatit kontrolu. Genth proto chce, aby možnost používání náramků platila v celém Německu. Například v Bavorsku tomu tak není, protože podle tamních úřadů jsou pásky v rozporu se zemskou karanténní vyhláškou.