reklama

"Očkovaní lidé starší 75 let jsou vystaveni devětkrát menšímu riziku hospitalizace kvůli covidu, než neočkovaní lidé stejného věku", prohlásil podle agentury profesor Mahmoud Zureik, šéf epidemiologické skupiny Epi-Phare, která dnes zveřejněnou studii vypracovala.

Experti analyzovali údaje o čtyřech milionech Francouzů starších 75 let. Z nich bylo 1,4 milionu očkováno, a to mezi 27. prosincem 2020 a 24. únorem 2021. Obě skupiny byly sledovány po dobu zhruba 40 dní.

V době provádění studie byly dané věkové skupiny očkovány vakcínami na bázi mediátorové RNA (mRNA). Dvaadevadesát sledovaných očkovaných dostalo vakcínu Pfizer/BioNTech.

Účinnost, tedy snížení rizika hospitalizace, byla o něco vyšší u relativně mladších ročníků. Ve věkové skupině 75 až 84 let byla 91 procent, mezi lidmi ve věku 85 let a staršími činila 81 procent.

Podle předběžných výsledků se o 91 procent u seniorů s dokončeným očkováním po sedmi dnech rovněž snížilo nebezpečí úmrtí na covid-19, uvedli autoři francouzské studie.

reklama