Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očkování za 50 let zachránilo přes 150 milionů životů, odhadla WHO

Očkování, ilustrační fotografie.
Očkování, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Za uplynulé půlstoletí se díky celosvětovému úsilí v oblasti očkování podařilo zachránit alespoň 154 milionů životů, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti zmínili, že největší přínos očkování je patrný u malých dětí. 

WHO zanalyzovala ve studii pro odborný časopis Lancet účinek 14 vakcín z programu očkování EPI, který v květnu oslaví 50 let. Jde například o vakcíny proti žloutence typu B, spalničkám, zarděnkám, tuberkulóze, rotaviru či tetanu.

"Vakcíny patří mezi nejmocnější vynálezy v dějinách, díky nimž lze předcházet kdysi obávaným chorobám," uvedl šéf WHO Tedros Adhanem Ghebreyesus. Připomněl úspěchy, například vyhubení pravých neštovic či výrazné snížení počtu případů dětské obrny. Ghebreyesus věří, že i v dalším půlstoletí bude možné zachránit miliony životů díky pokračujícímu vědeckému pokroku. 

Ze studie vyplývá, že za posledních padesát let zachránilo očkování až 101 milionů malých dětí. Vakcíny přímo přispěly ke snížení úmrtnosti malých dětí o 40 procent, v Africe dokonce o více než 50 procent. Nejúčinnější je očkování proti spalničkám.

"Imunizace je největším přínosem v oblasti zdravotnického zásahu k zajištění toho, že miminka se dožijí nejen svých prvních narozenin, ale nadále vedou zdravý život do dospělosti," konstatovala WHO. 

Témata:  očkování WHO

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy