USA dnes podle Bidena oznámí tvrdé sankce namířené proti Rusku. Americký ministr zahraničí Antony Blinken a šéf Pentagonu Lloyd Austin o situaci hovořili s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Modlitby celého světa dnes v noci směřují k ukrajinskému lidu, který trpí kvůli nevyprovokovanému a neospravedlnitelnému útoku ruských sil," zdůraznil Biden krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že spouští vojenskou operaci na ukrajinském Donbasu. Informace o leteckých úderech však přicházejí z řady míst po celé Ukrajině.

"Prezident Putin se úmyslně rozhodl pro válku, která bude mít za následek katastrofální ztráty a lidské utrpení," uvedl šéf Bílého domu. Jedině Rusko je podle něj "odpovědné za smrt a zkázu, které tento útok přinese".

Biden doplnil, že vývoj situace sleduje v Bílém domě, bude o něm jednat s lídry skupiny sedmi nejvyspělejších zemí (G7) a ještě dnes veřejnosti oznámí další důsledky, které vojenská akce na Ukrajině bude pro Rusko mít.

Prezident USA podle svého vyjádření odsoudil ruský útok také v hovoru se Zelenským, jehož informoval o krocích, které USA podnikají, aby daly dohromady mezinárodní odsouzení ruských kroků. "Setkám se s lídry (skupiny vyspělých států) G7 a Spojené státy a naši spojenci uvalí tvrdé sankce na Rusko. Budeme nadále poskytovat podporu a asistenci Ukrajině a ukrajinskému lidu," dodal Biden.

Blinken s Austinem dnes v rozhovoru se Stoltenbergem hovořili o koordinované odpovědi na ruskou invazi na Ukrajinu, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Probírali také, jak posílit bezpečnost na východním křídle NATO a Blinken podle vyjádření svého úřadu potvrdil závazek USA vůči článku pět smlouvy o Severoatlantické alianci, podle nějž je útok na jednoho ze členů NATO považován za útok na všechny. Ukrajina není členem aliance.

Spojené státy, Evropská unie a další západní země v uplynulých dnech uvalily na Rusko kvůli jeho počínání vůči Ukrajině novou sérii sankcí. Biden při jejich představování zdůraznil, že jde jen o počáteční trestná opatření, které Washington dále zostří, pokud Rusko napadne Ukrajinu.

Ruský prezident Putin v pondělí uznal nezávislost východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky a podepsal s nimi smlouvy o přátelství a spolupráci. Nevyloučil možnost vojenského zásahu, bude-li o to požádán. Dnes ráno pak oznámil zahájení "vojenské operace" na Ukrajině.

Svědci v řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva následně zaznamenali zvuky znějící jako dělostřelecká palba a silné výbuchy. Vedle Kyjeva slyšeli lidé výbuchy po páté hodině místního času (po čtvrté SEČ) také v Oděse na jihu Ukrajiny, Berďansku na jihovýchodě a Charkově a Kramatorsku na východě. Z ukrajinského Donbasu přicházejí zprávy o silném ostřelování, uvedla agentura Unian. Pohraniční stráž uvedla, že ruské jednotky zaútočily na Ukrajinu z Ruska, Běloruska a z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.