České ministerstvo zahraničí uvedlo, že kvůli požáru a evakuacím tisícovek turistů z Rhodosu zřídily Atény pohotovostní linky v angličtině na telefonních číslech +30 210 368 1730, +30 210 368 1259 a +30 210 368 1350. Nepřetržitě funguje také nouzová linka velvyslanectví v Athénách na čísle +30 694 4733 769. Zavedena byla také pohotovostní linka 222 264 240 pro dotazy spojené s požáry na ostrově Rhodos.

Ministr zahraničí Jan Lipavský v sobotu večer sdělil, že jeho úřad řeší situaci stovek českých turistů. Po dnešním krizovém jednání informoval o vyslání speciálního dvoučlenného konzulárního týmu, který bude asistovat Čechům přímo na místě. Černínský palác je podle ministra v kontaktu s cestovními kancelářemi. O situaci byl informován premiér Petr Fiala (ODS) i další členové vlády.

Například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) potvrdil, že situaci pozorně sleduje kvůli případné pomoci českých hasičů. "Jako vždy v podobných situacích je důležité nepropadat panice a sledovat spolehlivé zdroje informací," vyzval na sociální síti. Hasičský záchranný sbor ČR pošle v pondělí do Řecka dva styčné důstojníky. Žádost o pomoc ale zatím do Prahy nedorazila.

Řecký hasičský sbor vzkázal prostřednictvím BBC, že se omlouvá za chaos na ostrově. Zároveň varoval, že situace se kvůli počasí může dále zhoršit. Podle posledních informací už bylo evakuováno asi 18 tisíc lidí. Aerolinky Jet2 a TUI dnes zrušily lety na Rhodos, zpáteční spoje s evakuovanými turisty jsou nadále v plánu.

S požárem zápasí přes 170 hasičů a pět helikoptér, přičemž došlo k poškození tří hotelů. Mluvčí hasičského sboru Yannis Artopoios uvedl, že pro příslušníky jde o zatím nejsložitější výzvu. Situace komplikuje i to, jak moc je Rhodos "zelený", což z něj dělá populární turistickou destinaci.

První den nasazení mají za sebou slovenští hasiči, kteří přijeli kolegům na pomoc. "Jednotka vytvořila provizorní čerpací stanoviště z vodního zdroje z resortního hotelu a vykonává likvidaci ohnisek při pobřežních resortech. Práci komplikují přetrvávající vedra, která přesahují 40 stupňů, a neutichající vítr," uvedl slovenský hasičský a záchranný sbor na facebooku.

Plameny se nadále šíří i v pevninském Řecku, nejpostiženější je oblast západně od Atén. Řecko zároveň zažívá víkend, který může být podle meteorologů nejteplejším za posledních 50 let. Teploty mají dosáhnout až 45 stupňů.