"Federalisté zaútočili na visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli na jejich stranu," řekl Orbán v projevu, na který upozornily servery hirado.hu a index.hu. S Maďary podle jejich politického lídra drží jen Poláci. Maďarský premiér však věří, že příznivců oslabení role EU a posílení suverenity členských států bude přibývat. Konkrétně se upíná k dění v Itálii, Rakousku nebo Španělsku.

Orbán nařkl federalisty z toho, že usilují o změnu vlády v jeho zemi, mimo jiné tím, že údajně "všemi prostředky politické korupce" podporují maďarskou opozici. Stejné výzvě podle jeho slov čelí polský kabinet Mateusze Morawieckého.

V řeči se věnoval i tématům mezinárodní politiky. Evropská unie podle Orbána oslabila vlastní konkurenceschopnost, když na Rusko uvalila sankce v souvislosti s invazí na Ukrajinu, která započala na konci loňského únoru. Budapešť opakovaně komplikuje financování zbraní pro napadenou zemi.

Čínu zase označil maďarský premiér za novou světovou velmoc. "Otázka za milion dolarů zní, zda se dá konfrontaci mezi Čínou a USA zabránit," poznamenal.

Na Orbánovy poznámky o Česku reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Jediná změna, kterou Česko ve vztahu k EU prošlo, je posun od oportunismu ke konstruktivní evropské politice založené na sdílených hodnotách. Už prostě nezastáváme postoj: dejte nám naše dotace a nechte si vaše rozumy," napsal na twitteru.