Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Péter Magyar (TISZA)
Péter Magyar (TISZA)
Foto: facebook / Péter Magyar

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Šéfovi úřadu vlády Gergelyovi Gulyásovi při této příležitosti Magyar adresoval výzvu, aby Orbánova vláda nedělala překážky ve čtvrtečním zaregistrování této strany. „Neklesněte na úroveň Ruska!“ napsal ve statusu.

V sobotu se v centru Budapešti sešly desítky tisíc lidí na demonstraci proti vládě premiéra Viktora Orbána. Organizátorem akce je právník Péter Magyar, který nedávno opustil řady nejvyšších kruhů vládnoucí maďarské strany Fidesz. Magyar nedávno založil politické hnutí, jehož hlavním cílem je postavit se dlouholetému premiérovi. Tvrdí, že Orbán vedl Maďarsko po neliberální cestě, ze které ho chce Magyar odvést zpět. Někteří pozorovatelé vidí v Magyarovi vážné ohrožení Orbánovy pozice. „Před pouhými dvěma měsíci mě v Maďarsku nikdo neznal,“ prohlásil Magyar v nedávném rozhovoru pro britský Guardian. „Dnes jsme však dokázali uspořádat největší politickou demonstraci.“

Na tomto protivládním protestu konaném minulou sobotu v Budapešti pod heslem "Národní pochod a demonstrace za nové Maďarsko" přišlo podle odhadu policie 250 000 lidí, podle organizátorů jich mohlo být i 400 000.

„Věděli jsme, že existuje korupce, ale on to říká jako člověk zevnitř a potvrdil nám to,“ řekla agentuře Reuters 46letá zdravotnice Zsuzsanna Szigetiová, která se účastnila této sobotní demonstrace. Dodala, že má obavy o školství a o zdravotnictví a obává se korupce. „Věřím, že dojde ke změně,“ uvedla.

„Fidesz zradil vlastní voliče. Tato moc není křesťanská, ani konzervativní, ale ani buržoazní. To, co vidíme, je poslední zoufalý pokus vládnoucí třídy v bezvýchodné situaci udržet si ukradené bohatství a moc,“ řekl Orbánův kritik v projevu před budovou parlamentu.

Magyar býval manželem Orbánovy bývalé ministryně spravedlnosti Judit Vargové. 

V únoru Péter Magyar rezignoval na několik svých funkcí ve státních institucích jako protest proti postupům Orbánovy vlády. Jeho veřejná známost vzrostla poté, co se stal klíčovou postavou ve vyvstávající aféře ohledně amnestie udělené v pedofilní kauze, kvůli které v únoru rezignovala maďarská prezidentka Katalin Nováková.

Magyar také zveřejnil nahrávku rozhovoru se svou bývalou manželkou, která detailně popisovala pokusy vysokého poradce šéfa Orbánova kabinetu zasahovat do případu úplatkářství. Tato tvrzení nyní zkoumá prokuratura.

Podle Guardianu se Magyar odlišuje od maďarských opozičních stran, které čelí vnitřním potížím, tím, že kritizuje nejen Orbána, ale i některé vládní oponenty. Vyzývá konzervativní, levicové a liberální Maďary, aby se přidali k jeho hnutí.

„Cílem je samozřejmě mít stranu, abychom mohli kandidovat už ve volbách do Evropského parlamentu 9. června,“ řekl právník v rozhovoru.

„Jsem nový, ale nejsem nováček, protože mám zkušenosti,“ dodal. 

Svou možnou podporu odhaduje na 15 až 21 procent. Na otázku, co ho odlišuje od jiných maďarských opozičních politiků, kteří se snažili oslovit širokou část voličů a neuspěli, Magyar – který se při budování své nové politické značky hodně spoléhá na sociální média – zdůraznil své zkušenosti v rámci Orbánova systému.

Vládní představitelé se snažili snižovat význam Magyara a opakovaně odmítali jeho korupční obvinění. Nové opoziční hnutí však pravděpodobně otřáslo vládnoucí stranou a státně kontrolovaná média v některých dnech publikovala mnoho článků útočících na jeho projekt a charakter, píše Guardian.

Někteří opoziční politici a příznivci vyjádřili skepsi vůči Magyarovi a jeho strategii, obávajíce se, že by mohl rozmělnit již tak rozdělené opoziční hlasy. „Myslím, že to není můj problém,“ odvětil právník, který se inspiroval francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který opustil tamější Socialistickou stranu a založil nezávislé centristické hnutí.

Magyar rovněž zdůraznil, že není zastáncem pokračování konfliktu na Ukrajině. "Nepodporuji přesun zbraní na Ukrajinu přes Maďarsko," zdůraznil a vyjádřil obavy o Maďary žijící v Zakarpatské oblasti. Proto podporuje veškeré diplomatické úsilí, které má chránit jejich životy a obnovit jejich menšinová práva.

Podle něj je však důležité opakovaně uvádět, že agresorem je Rusko, které zahájilo válku a může ji i ukončit," prohlásil Magyar.

V reakci na útoky nového šéfa komunikačního odboru vládní strany Fidesz, Tamáse Menczera, pro server 444.hu, Magyar odmítl tvrzení, že by byl levičákem, a avizoval, že prvním krokem nové vlády po převzetí moci by bylo zveřejnění seznamu spolupracovníků tajných služeb.

„Pro Viktora Orbána a (maďarského expremiéra) Ference Gyurcsánye mám ‚dobrou' zprávu. Jedním z prvních rozhodnutí nového kabinetu bude otevření seznamu agentů, čemuž tito dva – ne náhodou – už desetiletí brání,“ napsal Magyar na Facebooku s poznámkou, že na rozdíl od lídrů Fidesze jeho předkové nebyli komunističtí agenti a funkcionáři.

Témata:  Péter Magyar TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respekt) Viktor Orbán Maďarsko

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy